ДЕПАРТАМЕНТ ЕКОЛОГІЇ ТА ПРИРОДНИХ РЕСУРСІВ ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСНОЇ ДЕРЖАВНОЇ АДМІНІСТРАЦІЇ

Дата : 2016-04-01

1 квітня — Міжнародний день птахів.

105-640x418Сьогодні про цю дату знають дорослі і діти. До дня птахів проводять різні акції і заходи, які переслідують головну мету — допомогти пернатим, донести до сердець людей необхідність турботи і любові до прекрасних та дуже корисних створінь.

Без птахів не можливо уявити собі звичайну зовнішню середу. Історія свята пов’язана з залученням птахів в штучні гнізда. Цей процес розпочався в давнину, коли селяни вивішували ящики з кори для шпаків, виставляли на стовпах колеса від возів для лелек.

Птахи, які живуть в природному середовищі, навчилися обходитися без допомоги людини. Але багато пернатих потребують людської підтримки, яка полягає не тільки в підживленні птахів взимку та привабленні корисних птахів навесні. Важливе значення в сучасних умовах набуває необхідність збереження природних місць існування диких птахів. Для цього в Україні сформована  мережа територій природно-заповідного фонду, основною метою яких є створення умов для безпечного розмноження, зимівлі та відпочинку під час сезонних міграцій птахів.

На території Донецької області також існують заповідні території для збереження місць існування птахів. Насамперед, мережа таких ділянок існує на узбережжі Азовського моря, де значні площі водно-болотних угідь є не тільки місцем гніздування, але і місцем відпочинку під час сезонних міграцій багатьох видів чапель, мартинів, куликів, диких гусей та качок.

Розташований поблизу селища Ялта Мангушського району орнітологічний заказник загальнодержавного значення «Приазовський чапельник», створений у 2000 році Указом Президента України на площі 100 га. Заказник займає ділянку в долині річки Мокра Білосарайка, що рясно поросла очеретом та іншою надводною рослинністю. Ізольованість та недоступність території завдяки товстому шару мулу сприяли створенню тут колоніального поселення різних видів чапель. На території заказника  мешкають чаплі сіра, руда, велика біла, а в окремі роки – і мала біла чапля. Навесні, під час сутінок, на цьому лимані можна почути і глухий голос досить обережної чаплі – бугая. У 2009 році ця та інші цінні природні ділянки узбережжя, а також, велика частина акваторії Азовського моря були включені до складу території національного природного парку «Меотида», основною метою якого є збереження умов існування для водоплавних та навколоводних птахів в Азово-Чорноморському (Понтійському) міграційному коридорі.

На півночі області на території Краснолиманського району поряд з селищем Ярова на болоті Мартиненкове сформувалась ще одна колонія чапель, одна із крупніших на сході України. На висоті 10-12 метрів над землею на території старого вільшняка на площі 20 га розташовані гнізда кількох сотень сірих чапель. Враховуючи важливе природоохоронне значення ця ділянка у 80-х роках була оголошена орнітологічним заказником місцевого значення, а у 1997 році увійшла до складу території національного природного парку «Святі гори».

Збереження птахів залишається важливою складовою частиною охорони навколишнього природного середовища і потребує комплексного впровадження всіх можливих природоохоронних механізмів. Залучення широкого кола громадськості, насамперед, підростаючого покоління, до приваблення птахів, захисту гніздовій, спостереження за птахами у природі сприяє патріотичному вихованню молоді, формуванню бережливого ставлення до природи рідного краю.