ДЕПАРТАМЕНТ ЕКОЛОГІЇ ТА ПРИРОДНИХ РЕСУРСІВ ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСНОЇ ДЕРЖАВНОЇ АДМІНІСТРАЦІЇ

Дата : 2016-03-16

16 березня у Верховній Раді України відбулись парламентські слухання «30 років після Чорнобиля: уроки та перспективи»

image-be963669ea7309bb6f8889af51d6a29cab29c0e96dcf01560faf7e2fd4ba7d0b-V

Микола Томенко

В заході взяли участь  Заступник Голови Верховної Ради України Оксана Сироїд, в.о. Міністра екології та природних ресурсів Ганна Вронська, голова Комітету Верховної Ради з питань екологічної політики, природокористування та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи Микола Томенко, його заступник Олег Недава. Донецьку область на слуханнях представив директор департаменту екології та природних ресурсів Сергій Натрус.

Метою проведення парламентських слухань є сприяння вирішенню техногенних питань та питань радіаційного захисту населення і навколишнього природного середовища, медичних і біологічних наслідків Чорнобильської катастрофи, вдосконалення економічних і правових механізмів соціального захисту населення, постраждалого внаслідок катастрофи.

нд

Олег Недава

До порядку денного пленарного засідання було включено чотири законопроекти, які стосуються ратифікації міждержавних і міжурядових угод. Зокрема, щодо ратифікації Угоди між Україною та Аргентинською Республікою про взаємну адміністративну допомогу з питань запобігання, розслідування та припинення митних правопорушень, про ратифікацію Угоди між Урядом України та Урядом Федеративної Республіки Німеччина про заснування Німецько-Української промислово-торговельної палати, про ратифікацію Конвенції Міжнародної організації праці про мінімальні норми соціального забезпечення, Проект Закону про ратифікацію Факультативного протоколу до Конвенції про права дитини щодо процедури повідомлень.

Заступник Голови Верховної Ради України Оксана Сироїд, відкриваючт засідання, зазначила, що учасників слухань зібрало питання Чорнобильської катастрофи, яке серед усіх трагедій, що пережило людство, не має аналогів за масштабами рукотворного забруднення екологічної сфери, негативного впливу на здоров’я, психіку людей, їх соціальні, економічні і побутові умови життя. Вона також наголосила, що минулого року майже нічого не було зроблено для вирішення накопичених в цьому напрямку проблем.

Голова Комітету Верховної Ради України з питань екологічної політики, природокористування та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи Микола Томенко також наголосив на очевидній доцільності повного відновлення відповідних виплат та соціального захисту для учасників ліквідації та постраждалих внаслідок аварії на ЧАЕС.

Із доповіддю від Уряду виступила в.о. Міністра екології та природних ресурсів України Ганна Вронська. Вона закцентувала увагу присутніх на головних питаннях, якими сьогодні опікується Міністерство екології та природних ресурсів та Державне агентство України з управління зоною відчуження, а саме: забезпечення бар’єрної функції та безпечного стану зони відчуження та Чорнобильської АЕС, поводження з радіоактивними відходами,  радіологічного захисту населення та реабілітації радіоактивно забруднених територій.

На заході активно обговорювалися перспективи розвитку зони відчуження та її майбутній статус і розвиток. Зокрема, розглядалися міжнародно визнані підходи щодо територій, забруднених внаслідок масштабних радіаційних інцидентів,  головними компонентами яких  прийнято вважати  визначення компетентного державного органу та розробку на державному рівні стратегії «відновлювальних» заходів (реабілітації) з метою подальшого повного чи часткового повернення у використання цих територій, із урахуванням радіаційних, екологічних, фінансових, соціально-економічних, демографічних та інших чинників.

Присутні зійшлись в думці, що для подолання наслідків Чорнобильської катастрофи необхідно:

— належне фінансування для виконання взятих Україною міжнародних зобов’язань щодо сплати внесків України до Чорнобильського фонду «Укриття» та Рахунку ядерної безпеки ЄБРР;

— вжиття заходів для завершення будівництва та введення в експлуатацію сховищ для захоронення РАВ у складі першої черги комплексу «Вектор»;

— вирішення питання поводження з радіоактивними відходами в Україні за рахунок впровадження системи їх класифікації, яка відповідає прийнятим міжнародним стандартам безпеки і ґрунтується на довгостроковій безпеці остаточного захоронення радіоактивних відходів;

— екологічне оздоровлення територій, забруднених внаслідок Чорнобильської катастрофи, шляхом їх фінансування за програмою «Радіологічний захист населення та екологічне оздоровлення території, що зазнала радіоактивного забруднення»;

—  реформування господарського комплексу зони відчуження,  забезпечивши розвиток її інвестиційного потенціалу;

— збільшення видатків на фінансове забезпечення постраждалих;

— проведення пам’ятних заходів з нагоди 30-х роковин Чорнобильської катастрофи, зокрема, вшанування учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і пам’яті жертв Чорнобильської катастрофи, здійснення просвітницької роботи серед дітей та юнацтва з метою попередження катастроф такого масштабу у майбутньому.

 

image-43352985a92f7cd15d22945677d5a475d7518648a874711410355e1937ab9da0-V

Ганна Вронська

image-21e0506811ac33f7c44a893a93471fa45a6a6b05f1221f3baa67aee6a98b18b7-V