ДЕПАРТАМЕНТ ЕКОЛОГІЇ ТА ПРИРОДНИХ РЕСУРСІВ ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСНОЇ ДЕРЖАВНОЇ АДМІНІСТРАЦІЇ

Дата : 2018-06-15

17 ЧЕРВНЯ — ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ БОРОТЬБИ З ОПУСТЕЛЮВАННЯМ І ЗАСУХОЮ

Всесвітній день боротьби з опустелюванням та посухами був проголошений Генеральною Асамблеєю ООН у 1994 р. У тому ж році була прийнята Конвенція Організації Об’єднаних Націй з боротьби з опустелюванням. Державам запропоновано присвятити цей день підвищенню інформованості про необхідність міжнародного співробітництва у боротьбі з опустелюванням і наслідками посух, та про хід реалізації Конвенції з боротьби з опустелюванням. Опустелювання – це один із найбільш тривожних світових процесів деградації довкілля. Сьогодні понад 2 млрд чоловік проживають у пустельних або посушливих районах. 90% цього населення – жителі держав, що розвиваються. Опустелюванням порушено 2,6 млрд га землі в усьому світі, що становить 25% суші. Ризику деградації схильні землі в 110 країнах. Щорічно в результаті опустелювання втрачається 12 млн га землі.

Розпізнати ймовірність виникнення посухи допомагають вимірювання запасів вологи в ґрунті. Для наших широт — це точні підрахунки обсягу снігового покриву в зимовий період. Наприклад, якщо запас вологи в метровому шарі ґрунту восени не перевищує 50% від середньорічного рівня або товщина снігу не досягає половини середньорічних показників, то виникає ризик приходу посухи — слід вживати захисні заходи.

Для запобігання посухи виконують дії, спрямовані на утримання вологи в ґрунті та затримання снігу на полях. До таких заходів відноситься оранка землі, на схилах проводять поперечну оранку, змінюють мікрорельєф поверхні ріллі. Особливо важливо робити це на ґрунтах з високою щільністю. Ґрунт намагаються підтримувати в пухкому стані, проводяться заходи з збільшення життєздатності рослин на полях. Стійка погода, відсутність дощів, висока температура повітря при гранично низькому рівні вологості є факторами, які призводять до виникнення посухи.

Засуху ще пов’язують з таким кліматичним явищем, як високий антициклон. Це формування зони підвищеного атмосферного тиску. Високий антициклон, теплий, характеризується ясною погодою, відсутністю опадів і вітру, малорухомістю повітряних мас. У помірних широтах посухи, як правило, трапляються в степах, рідше — в лісостепах. За спостереженнями вчених, один раз у двісті або триста років посуха фіксується навіть в лісистих районах. У субтропіках і субекваторіальній зоні посухи відбуваються регулярно, оскільки опади у таких регіонах трапляються лише в період дощів.

Опустелювання — це один з найбільш тривожних світових процесів деградації навколишнього середовища внаслідок змін клімату через діяльність людини. Воно загрожує здоров’ю та джерелам засобів для співіснування понад 1 млрд людей.