ДЕПАРТАМЕНТ ЕКОЛОГІЇ ТА ПРИРОДНИХ РЕСУРСІВ ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСНОЇ ДЕРЖАВНОЇ АДМІНІСТРАЦІЇ

Дата : 2021-03-22

22 БЕРЕЗНЯ — МІЖНАРОДНИЙ ДЕНЬ ВОДИ

Воді була дана чарівна влада стати соком життя на Землі

Леонардо де Вінчі

22 березня у всьому світі відзначають Міжнародний день води.

День водних ресурсів бере свій початок з Конференції з навколишнього середовища і розвитку (ЮНСЕД), що відбулася в 1992 році в Ріо-де-Жанейро. Генеральна Асамблея ООН (резолюція 47/193 від 22 грудня 1992 року) ухвалила офіційне рішення про щорічне відзначення 23 березня як Всесвітнього дня водних ресурсів, щоб нагадати всім жителям планети про значення і важливість води для існування життя на Землі. З 1993 року офіційно на всій планеті стали святкувати Всесвітній день водних ресурсів.

Вода — це одне з найбільших багатств України, вічна цінність, до якої ми повинні відноситися з повагою, не завдаючи їй шкоди та пильно оберігаючи. Адже вода — це дзеркало минулого і сучасного.

Сьогодні вода — один з основних природних ресурсів людства.

Головна річка Донецької області -Сіверський Донець. Це найбільша притока Дона і найбільш велика річка на сході України.

Під впливом виробничої діяльності людини річки суттєво змінили гідрологічний та гідрохімічний режими.

Проблема полягає у тому, що зміни екологічного стану річок, які були викликані нерегульованою господарською діяльністю, призвели до того, що сучасний екологічний стан  річок Донецької області та якість їх водних ресурсів визначається як незадовільний. Це суттєво ускладнює соціально-економічний розвиток регіону і негативно впливає на стан здоров’я населення.

Основними причинами, що призвели до загрозливого стану водних ресурсів області, є:

замулення та засмічення водних об’єктів;

незадовільний, а подекуди аварійний, стан гідротехнічних споруд;

відсутність або неефективна робота каналізаційних очисних споруд, обумовлена застосуванням застарілих технологій;

надходження забруднюючих речовин з поверхневим стоком від населених пунктів через незадовільне функціонування чи повну відсутність зливової каналізації, інших систем водовідведення у населених пунктах.

На виконання підпункту 2 пункту 2 Указу Президента України  від 21 листопада 2017 року № 381/2017 «Про додаткові заходи щодо розвитку лісового господарства, раціонального природокористування та збереження об’єктів природно-заповідного фонду» з урахуванням основних законодавчих актів, що діють у сфері управління водними ресурсами в Україні, у тому числі Водного кодексу України, Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», постанови Кабінету Міністрів України від 17 вересня 1996 року № 1147 «Про затвердження переліку видів діяльності, що належать до природоохоронних заходів» та інших нормативно-правових актів в Донецькій області розроблено Регіональну цільову програму щодо здійснення розчистки та регулювання русел річок на 2018-2022 роки (далі – Програма).

Метою розробки Програми є аналіз сучасного стану водних об’єктів та основних джерел впливу на їх стан для забезпечення підтримки прийняття управлінських рішень. Розробка переліку першочергових заходів, спрямованих на оздоровлення водних об’єктів, зниження негативного впливу на навколишнє природне середовище, запобігання надзвичайним ситуаціям природного і техногенного характеру, проведення заходів із захисту від підтоплення і затоплення, направлених на запобігання розвитку небезпечних геологічних процесів, усунення або зниження до допустимого рівня їх негативного впливу на території і об’єкти.

Реалізація Програми надасть змогу вирішити найбільш гострі та першочергові питання щодо відновлення та поліпшення екологічного стану річок та інших водних об’єктів, а також суттєво знизити антропогенний вплив на водні об’єкти області та їх екосистеми шляхом зменшення надходження у водні об’єкти неочищених та недостатньо очищених стічних вод.

Програма передбачає виконання наступних за основними напрямами заходів щодо її реалізації:

відновлення і підтримання сприятливого гідрологічного режиму та санітарного стану річок Казенний Торець, Кривий Торець, Сухий Торець, Бахмутка та їх притоків тощо;

будівництво у населених пунктах області споруд, необхідних для очищення стічних вод, що утворюються у комунальному господарстві, а саме: смт Желанне та смт Очеретине Ясинуватського району, с. Яковлівка Бахмутського району;

реконструкція на діючих підприємствах необхідних споруд для очищення стічних вод, що утворюються у комунальному господарстві, у містах: Вугледар, Слов’янськ, Мирноград, Торецьк, Лиман, Селидове, Добропілля, Сіверськ та Часів Яр Бахмутського району, Красногорівка Мар’їнського району;

Також, реалізація Регіональної цільової програми щодо здійснення розчистки та регулювання русел річок на 2018-2022 роки надасть змогу вирішити найбільш гострі та першочергові питання щодо відновлення та поліпшення екологічного стану річок та інших водних об’єктів, а також суттєво знизити антропогенний вплив на водні об’єкти області та їх екосистеми шляхом зменшення надходження у водні об’єкти неочищених та недостатньо очищених стічних вод.

Нічого у світі не може існувати без води. Вода – найцінніший ресурс планети, найдорожчий скарб та найнебезпечніша стихія. Про її значення та цінність мають пам’ятати всі: і дорослі і малі.

22 березня є унікальною можливістю нагадати людству про надзвичайну важність водних ресурсів для оточуючого середовища і розвитку суспільства. Практичні зусилля можуть допомогти поглибити суспільне розуміння як проблем так і рішень в цій області. Для досягнення позитивних результатів необхідно перетворити слова на зобов’язання і дії у рамках загальної теми.

Всесвітній день води покликаний привернути увагу громадськості до проблем охорони вод, раціонального використання водних ресурсів,  замислитися над значенням води в житті кожної людини на Землі.

Відзначення Дня води – привід згадати всім про дбайливе ставлення до води. Слід пам’ятати, що знищити завжди легко, а відродити не завжди можливо. Тож давайте  усвідомимо, що без зміни нашого особистого ставлення до навколишнього середовища,  жодні закони чи природоохоронні заходи не зможуть змінити ситуацію на краще.

Не дарма Бенджамін Франклін колись сказав «Ми пізнаємо цінність води лише коли колодязь пересихає».