ДЕПАРТАМЕНТ ЕКОЛОГІЇ ТА ПРИРОДНИХ РЕСУРСІВ ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСНОЇ ДЕРЖАВНОЇ АДМІНІСТРАЦІЇ

Дата : 2018-03-27

УВАГА – НЕРЕСТ!

Державною екологічною інспекцією у Донецькій області з 1 квітня буде посилено екологічний контроль за використанням риби та інших водних біологічних ресурсів на водних об’єктах Донецької області у зв’язку з проведенням операції «Нерест-2018».
У зв’язку з цим звертаємо увагу громадян на вимоги природоохоронного законодавства у цей період.
Так, згідно п. 4.14.3 „Правил любительського і спортивного рибальства” (які затверджено наказом Держкомрибгоспу України від 15.02.1999р. № 19, зареєстрованим Мінюстом України 28.04.1999 р. за №269/3562), забороняється лов риби, добування водних тварин на період нересту риби у всіх водосховищах — з 1 квітня по 10 червня, у річках та їх кореневих водах – з 1 квітня по 20 травня, а в придаткових водоймах (озера, стариці) – з 1 квітня по 30 червня.
Таким чином Державна екологічна інспекція у Донецькій області попереджає, що лов риби в цей період забороняється, крім лову риби однією поплавковою або донною вудкою з 1 гачком та спінінгом з блешнею, з берега, поза межами нерестових ділянок водних об’єктів, що визначаються органами рибоохорони.
Крім того, згідно п. 4.5 „Правил любительського і спортивного рибальства”, забороняється лов раків у нерестовий період, під час линьки та виношування ікри (з 01.04. по 30.06 та з 20.08 по 30.09).
Згідно ст. 521 Закону України „Про тваринний світ”, для добування об’єктів тваринного світу забороняються виготовлення, збут, застосування, зберігання отруйних принад, колючих, давлячих та капканоподібних знарядь лову, електроловільних систем (електровудок), вибухових речових, пташиного клею та моно ниткових (волосінних) сіток (крім тих, що призначені для промислового лову), а також інших засобів, заборонених законом. Забороняються знаряддя добування об’єктів тваринного світу, що призводять до калічення диких тварин, їх страждань та масового безконтрольного знищення.
Особливу увагу звертаємо на те, що згідно п. 3.15 „Правил любительського і спортивного рибальства”, незалежно від пори року, у морях та всіх внутрішніх водоймах України ЗАБОРОНЯЄТЬСЯ лов водних живих ресурсів із застосуванням вибухових і отруйних речовин, електроструму, колючих знарядь лову, вогнепальної та пневматичної зброї (за винятком гарпунних рушниць для підводного полювання), промислових та інших знарядь лову, виготовлених з сіткоснастевих чи інших матеріалів усіх видів і найменувань, а також способом багріння, спорудження гаток, запруд та спускання води з рибогосподарських водойм.
Перебування на водоймі або поблизу неї з забороненими знаряддями лову риби, а також зберігання заборонених знарядь лову на водоймах або поблизу них ЗАБОРОНЯЄТЬСЯ (П. 3.14. „Правил…”).
Згідно ст. 85 КУпАП України, за порушення правил рибальства (частина 3 ст. 85) на порушників, громадян накладається штраф у сумі від 34 до 170 грн, на посадових осіб – від 170 до 510 грн.
За грубе порушення правил рибальства (частина 4 ст. 85, рибальство із застосуванням вогнепальної зброї, електроструму, вибухових або отруйних речовин, інших заборонених знарядь лову, промислових знарядь лову особами, які не мають дозволу на промисел, вилов водних живих ресурсів у розмірах, що перевищують встановлені ліміти або встановлену правилами любительського і спортивного рибальства добову норму вилову), на порушників, громадян накладається штраф від 340 до 680 грн, і на посадових осіб – від 510 до 850 грн. з конфіскацією знарядь і засобів вчинення правопорушення, які є приватною власністю порушника та незаконно добутих водних живих ресурсів, чи без такої.
Згідно ст. 249 Розділу VIII (Злочини проти довкілля) Кримінального кодексу України, незаконне зайняття рибним, звіриним або інших водним добувним промислом, якщо воно заподіяло істотну шкоду, карається штрафом до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або обмеженням волі на строк до трьох років, з конфіскацією знарядь і засобів промислу та всього добутого. Ті самі діяння, якщо вони вчинені способом масового знищення риби, звірів чи інших видів тваринного світу або особою, раніше судимою за злочин, передбачений цією статтю, караються штрафом від ста до двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або обмеженням волі на строк до трьох років, або позбавленням волі на той самий строк, з конфіскацією знарядь і засобів промислу та всього добутого.
За кожну незаконно виловлену рибу, залежно від виду, додатково з порушників буде стягуватися розмір заподіяної шкоди, який обраховується окремо за кожний екземпляр риби певного виду незалежно від її розміру, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.11.2011 р. №1209 «Про затвердження такс для обчислення розміру відшкодування шкоди, заподіяної внаслідок незаконного добування (збирання) або знищення цінних видів водних біоресурсів».
До речі, згідно ст. 851 Кодексу України про адміністративні правопорушення, штраф за незаконний збут заборонених правилами рибальства знарядь лову риби, виготовлених з сіткоснастевих та інших матеріалів всіх видів та найменувань, судами накладається штраф від 153 до 357 грн., з конфіскацією знарядь, матеріалів та засобів їх виготовлення.

За інформацією Державної екологічної інспекції у Донецькій області