ДЕПАРТАМЕНТ ЕКОЛОГІЇ ТА ПРИРОДНИХ РЕСУРСІВ ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСНОЇ ДЕРЖАВНОЇ АДМІНІСТРАЦІЇ

Дата : 2017-05-29

КАМЯНІ МОГИЛИ ЗВ’ЯЗКИ З ХУДОЖНИКАМИ ТА ФОТОМИТЦЯМИ

«Кам’яні Могили» ― цей справжній острівок натхнення для творчої інтелігенції – поетів і письменників, фотомитців і художників, науковців і журналістів, працівників телебачення і освітян, усіх небайдужих до чарівної природи Приазов’я.  Саме цей позитивний досвід співробітництва колективу заповідника

«Кам’яні Могили» з групою художників, архітекторів, фотомитців Донець-ка, Харкова, Запоріжжя по відтворенню іконографічної унікальної природи заповідника різних часів року (пейзажі, фрагменти гранітних гряд, рослини, тварини) та історичні сюжети минулого кам’яномогильного степу заслуговує уваги і ретельного вивчення. Ними були також започатковані ро- боти по розробці фірмового стилю (логотип, фірмовий бланк, фірмовий конверт, фірмова візитівка, екслібрис, фірмова вивіска, керамічні сувеніри з символікою та стилізованими сценами подій з району заповідника.

Співробітниками заповідника було організовано і проведено низку виставок художніх витворів (картин, скульптур, графіки, фотоілюстрацій), доступних широкому колу населення. Вони експонувалися на міжнародних, всеукраїнських, обласних і персональних виставках у навколишніх селах, райцентрах і містах, зокрема, в Донецькому обласному художньому музеї та в Донецькому обласному краєзнавчому музеї, а також у музеях Волновахи, Маріуполя, Краматорська. Тільки за 1983–2000 рр. майстрами пензля було створено близько 500 картин та етюдів, тематика яких пов’язана з минулим і сьогоденням заповідника «Кам’яні Могили». Фіналом цієї своєрідної естафети стала експозиція, виставлена у стінах Верховної Ради України в 1997 році з нагоди 70–річчя заповідника, організатори та учасники якої отримали персональні подяки від керівництва законодавчого органу нашої держави.

Проблеми творчих зв’язків заповідника з майстрами прикладного та образотворчого мистецтва репрезентують 29 бібліографічних записів довідника (буклети, атласи, альбоми, календарі, газетні та журнальні статті).

Загальновизнаним поетом філософського спрямування був і залишається один із фундаторів заповідника «Кам’яні Могили» ― видатний ботанік М. В. Клоков, котрий видавав свої поетичні збірки під псевдонімом ― Михайло Доленго. Кам’яним Могилам присвячені вірші: «Деревій», «Кам’яні Могили (розмова)», «Бесташ–Гора». Ліричні вірші писав інший фундатор заповідника ― Ю. Д. Клеопов. Дві збірки віршів, присвячених заповідникам України і Росії, видрукував директор заповідника А. П. Генов. Чудові вірші залишив нам Геннадій Жуков ― художник, скульптор, людина непересічного таланту.

За останні 40 років нами зафіксовано 20 документів поетичного жанру. За цей же період поетами–аматорами створено низку віршованих текстів, присвячених чарівній природі заповідника «Кам’яні Могили» ( Г. Жуков, І. Волков, А. Небиль, О. Байрак, А. Генов, Н. Земна та ін.). Високим професіоналізмом вирізняються поетичні рядки київського науковця, професора, географа Володимира Пащенка, у якого є також чимало публікацій про заповідник «Кам’яні Могили».