ДЕПАРТАМЕНТ ЕКОЛОГІЇ ТА ПРИРОДНИХ РЕСУРСІВ ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСНОЇ ДЕРЖАВНОЇ АДМІНІСТРАЦІЇ

Дата : 2018-03-01

КРУГЛИЙ СТІЛ З ПИТАНЬ РОЗВИТКУ ЗЕЛЕНОГО ТУРИЗМУ НА ДОНЕЧЧИНІ

 Заступник директора департаменту – начальник управління природно-заповідних територій, лісового господарства та регуляторної політики Неклеса Олександр Іванович взяв участь у круглому столі  за темою «Зелені шляхи Донеччини – туристичний актив регіону», який відбувся 8 лютого 2018 року у м. Слов’янську на базі Слов’янського технікуму Луганського національного аграрного університету.

Захід було організовано Донецьким обласним учбово-методичним центром культури разом з Українською асоціацією активного та екологічного туризму за підтримки іноземних партнерів – Фонду «Партнерство для навколишнього середовища», фахівця з розвитку внутрішнього туризму на Донеччині Яни Синиці.

Участь у круглому столі взяли представники РЛП «Краматорський», керівник відділення Крейдової флори УСПЗ, тур агенти, наукові співробітники «Державного історико-архітектурного музею», краєзнавчих музеїв регіону, підприємці пов’язані з туристичною діяльністю, представники громадськості, старости сіл Лиманської громади, Званівської громади, представники закладів культури та начальники відділів культури та туризму з районів Донеччини.

У свою чергу від влади для обговорення питань необхідності та ефективності зеленого туризму на Донеччині взяли участь: Департамент екології та природних ресурсів ДонОДА, Департамент агропромислового комплексу та розвитку сільських територій, Департамент інвестиційно-інноваційного розвитку і зовнішніх відносин, керівники Донецької торгово-промислової палати, керівник Донецького обласного управління лісового та мисливського господарства, експерт з регіонального розвитку та проектного менеджменту, експерт з управління проектами від агенції регіонального розвитку, керівник Сіверсько-Донецького управління БУВР, генеральний директор приватного підприємства “ЛтС Лімітед”, представник USAID.

Головним доповідачем на зустрічі був координатор з розвитку мережі Зелених Шляхів в Україні  Сергій Підмогильний.

Основним напрямком обговорення стало обговорення можливостей створення зелених шляхів поблизу НПП «Святі Гори», заповідника «Крейдяна флора», РЛП «Краматорський» та на іншій туристичних територій Донецької області.

Зелені шляхи (Greenways) – це багатофункційні маршрути для пересування ними немоторизованими транспортними засобами, які проходять вздовж природних коридорів, історичних торгових шляхів, рік, залізниць. Такі маршрути координуються місцевими спільнотами з метою сприяння сталому розвитку та пропаганди здорового способу життя. Зелені Шляхи є основою для реалізації місцевих ініціатив соціального характеру і проектів, пов’язаних з охороною природи та ландшафтів, збереженням культурної спадщини, екологічним туризмом і транспортом, який не забруднює навколишнє середовище. Зелені Шляхи однаково відповідають потребам місцевих жителів та подорожуючих, вносячи в той же час вагомий внесок в оживлення і підтримку місцевої економіки.

Обговорення теми проходило в дружній обстановці. Питання що обговорювалися під час круглого столу показували ті напрямки роботи, яким необхідно приділити пильну увагу і представникам бізнесу, і представникам влади та висвітлювали недоліки з якими стикається туристична галузь на Донеччині.

Тому саме реалізація концепції Зелених Шляхів допоможе відносно швидко і без значних витрат розвинути необхідну інфраструктуру та показати місцевим громадам нові шляхи економічної активності (агросадиби, кемпінги, невеликі готелі, заклади харчування з регіональною кухнею, приватні еко- і етномузеї, пункти прокату туристичного спорядження, локальні сувенірні, послуги місцевих гідів, туристично-інформаційні та візит-центри, локальні торгові марки і т.п.).

Розвиток зеленого туризму на території Донеччини сприятиме економічному зростанню регіону, пожвавленню ділової та соціальної активності місцевих громад, розвитку малого і середнього бізнесу, залученню нових шляхів розвитку підприємництва в першу чергу для сільських територій, а в подальшому до зростання іміджу та інвестиційної привабливості Донеччини.

Конструктивним рішенням заходу стало необхідність створення робочої групи при Донецькій ОДА за туристичним напрямком для подальшого лобіювання інтересів туристичної галузі на всіх рівнях вдали та на базі ДТПП створення комітету з туризму для захисту та просування інтересів бізнесу в туристичному напрямку.