ДЕПАРТАМЕНТ ЕКОЛОГІЇ ТА ПРИРОДНИХ РЕСУРСІВ ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСНОЇ ДЕРЖАВНОЇ АДМІНІСТРАЦІЇ

Регіональний ландшафтний парк «Краматорський»

парк краматорський

Адреса: 84313 Україна, Донецька область, м. Краматорськ, б. Машинобудівників, 30, оф. 16.

Телефон/факс: (06264) 5-23-74

E-mail:  kramlpark@gmail.com

Директор: Скляров Євген Миколайович

Публічна інформація РЛП «Краматорський» розміщена на вебсайті http://www.krampark.com

 

 

ОСТАННІ НОВИНИ ПАРКУ:

 • День Свободи і Гідності разом з фахівцями РЛП «КРАМАТОРСЬКИЙ»

 • У РЛП «Краматорський» придбали велосипеди для екологічних подорожей парком

 • Еколого — виховні заходи: лекція у дітячому лагері «Перлина Донеччини» (м. Святогірськ)

 • Еколого-освітні заходи: співробітники відділу рекреації та екологічної освіти завітали до дитячого оздоровчого табору «Брусін»

 • У ставок «Візит-центру» РЛП «Краматорський» був проведений випуск риби (коропи звичайний та дзеркальний)

 • Співробітники парку провели оглядову лекцію-презентацію для людей з обмеженими можливостями на тему «Червонокнижні птахи нашого краю»

 • 8 – 9 квітня 2017 р. на території «Візит-центру» та ділянки №3 «Комишуваха» Регіонального ландшафтного парку «Краматорський» відбувся II – III етапи «Кубка Донецької області – 2017» зі спортивного орієнтування.

 • Регіональний ландшафтний парк «Краматорський» має намір впровадити на місцевому рівні різні види громадських робіт, шляхом залучення територіальних громад сіл, селищ та суб’єктів господарювання до раціонального використання рекреаційних ресурсів територій та об’єктів природно-заповідного фонду для формування економічного середовища та розвитку сфери зайнятості населення в регіоні.

 • 18 травня 2004 року рішенням Донецької обласної ради створено регіональний ландшафтний парк «Краматорський».
 • Створення такого об’єкту природно-заповідного фонду у межах міста з великою кількістю населення та значною насиченістю промисловими підприємствами мало особливе значення для збереження куточків дикої природи, які, незважаючи на високий антропогенний тиск, збереглися у безпосередній близькості до міста.
  Специфікою Парку є той факт, що його територія складається з відокремлених ділянок:IMG_8648
 • Ділянка №1 «Біленьке» — розташована в північно-східній частині міста, біля однойменного селища. На її території є масштабні виходи крейдяних порід. Рельєф району горбистий з глибокими ярами і балками. Найбільшу цінність на цій ділянці являє реліктова рослинність. Також тут присутні лісові масиви сосни кримської та звичайної.
 • Ділянка №2 «Пчолкінські скам’янілі дерева» — являє собою масив сосни кримської, де в 90-ті роки було знайдено унікальну пам’ятку природі – араукарії, вік яких складає близько 200 млн. років. Такі знахідки дуже цінні для науки, з їхньою допомогою визначають погодні та природні умови тієї епохи.
 • Ділянка №3  «Комишуваха»  та та №5  «Шабельківський» — найкрупніші ділянки парку. Складаються з широколистяних лісових масивів, де представлені такі породи дерев як, дуб, клен, ясень та робінія. На ціх ділянках мешкає цілий ряд тварин, чисельність яких під загрозою через браконьєрське полювання: кабани, косулі та борсуки. Також на ділянках постійно гніздяться рідкісні хижі птахи (орел-карлик, орел-могильник, та курганник).
 • Ділянка №4 «Білокузьминівська» являє собою мальовничу місцевість. Справжньою перлиною цієї ділянки є величні крейдяні скелі – геологічна пам’ятка природи «Скелеподібне оголення верхньої крейди», яка у вигляді обеліска мальовничо виділяється на тлі схилу.
 • Визит-центр, беседка-сруб для посетителейВраховуючи, що ділянки розташовані на значній відстані одна від одної, виникла необхідність наявності об’єднуючого центру для знайомства відвідувачів з цілями та задачами Парку, проведення агітаційної еколого-виховної роботи серед населення, тощо. По клопотанню дирекції Парку, для утворення такого «Візит-центру» міською радою була виділена та передана у постійне користування земельна ділянка площею 4,07 га у селищі Комишуваха. З того часу тут проведені роботи з благоустрою території «Візит-центру», облаштуванню місць організованого відпочинку, створено вольєрний комплекс, де для ведення наглядної еколого-виховної роботи утримуються кабани, вовки, плямисті олені та інші тварини. У теперішній час «Візит-центр» є привабливим місцем проведення екологічних акцій, екскурсій та улюбленим місцем відпочинку на природі для жителів Краматорська та інших міст.
 • Рослинний світ парку включає більш ніж 500 видів рослин, серед яких цілий ряд рідкісних та зникаючих, занесених в Червону книгу України – громовик донський, гісоп крейдяний, полин суцільно-білий, сон чорніючий, рябчик руський, рябчик малий, шафран сітчастий, тюльпани дібровний та змієлистий та ін. Лісові масиви представлені такими породами, як дуб, ясень, клен, робінія та інші. Хвойні насадження представлені сосною кримською та звичайною.
 • Тваринний світ парку значний і різноманітний. Цілий ряд його представників є рідкісними або зникаючими – 55 видів тварин занесені в Червону книгу України; 13 — в Європейський червоний список; 107 – в  Додаток II Бернської конвенції. Фауна ссавців парку складається більш ніж із 30 видів тварин, з яких 12 занесені до Червоної книги України.
 • Серед 141-го представника орнітофауни парку – 19 видів занесені до Червоної книги України. Це середні та великі хижі птахи, які стали рідкісними в нашій місцевості через безпосереднє переслідування людиною. Також в парку проживає 8 видів плазунів, серед яких занесені у Червону книгу України візерунковий полоз та мідянка європейська та 5 видів земноводних.OLYMPUS DIGITAL CAMERA
 • Серед головних досягнень з охорони заповідних природних комплексів на території РЛП «Краматорський» за час його функціонування – запобігання знищенню займаючих значні площі Парку реліктових комплексів крейдяної та різнотравно-ковилисто-типчакової степової рослинності під час випасу худоби, сінокосіння та палів. У результаті активних дій по пресіканню вказаних порушень режиму охорони на ділянках Парку зросла площа ковильників, призупинена деградація унікальної крейдяної флори, особливо вразливої до антропогенного тиску.
 • Значна увага приділяється активному моніторингу рослинного та тваринного світів Парку, у першу чергу – стану популяцій рідкісних та зникаючих видів, що постійно проводиться сумісно із спеціалістами-біологами різних спеціалізацій .
 • Особлива увага у діяльності Парку приділялася еколого-виховній та просвітницькій роботі з місцевим населенням, у першу чергу – з підростаючим поколінням. У 2013 році до штатної структури РЛП «Краматорський» був включений новий відділ – рекреації та екологічної освіти. Завдяки цьому в декілька разів вдалося інтенсифікувати еколого-виховну та пропагандистську роботу з населенням, перш за все, з підростаючим поколінням – учнями шкіл міста.
 • Також співробітники нового відділу беруть активну участь у рекреаційній діяльності, прийомі та консультуванні відвідувачів,  створенні та благоустрої місць відпочинку відвідувачів на території «Візит-центру» Парку.
 • Серед найближчих перспектив РЛП «Краматорський» — подальше підвищення ефективності праці з охорони та відтворення його заповідних природних багатств, удосконалення роботи служби держохорони — з використанням усього накопленого за роки функціонування досвіду. Крім того — подальший розвиток та розширення діяльності у сфері рекреації: благоустрій території «Візит-центру», будівництво Музею природи, розширення міні-зоопарку, подальший розвиток спектру рекреаційних послуг, створення місць організованого відпочинку та екологічних стежок на всіх ділянках Парку. Все це не тільки відкриє нові перспективи у використанні рекреаційних ресурсів Парку, але й підвищить рівень еколого-виховної роботи серед населення, що допоможе подальшій оптимізації роботи по збереженню заповідної території.