ДЕПАРТАМЕНТ ЕКОЛОГІЇ ТА ПРИРОДНИХ РЕСУРСІВ ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСНОЇ ДЕРЖАВНОЇ АДМІНІСТРАЦІЇ

Дата : 2016-04-13

Результати робочої поїздки представників департаменту на полігони ТПВ Північної групи міст.

З 4 по 8 квітня відбулися робочі поїздки фахівців департаменту екології та природних ресурсів Бережного Олега Миколайовича – начальника відділу поводження з відходами та Єрісова Євгена Олександровича – начальника відділу економіки природокористування, з метою вивчення відповідності полігонів ТПВ  міст Сіверськ, Соледар, Бахмут, Часів Яр, Краматорськ, Слов’янськ вимогам нормативних документів, а саме наказу Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 04.05.2012 № 196 «Про затвердження Правил експлуатації об’єктів поводження з побутовими відходами» та наказу Міністерства з питань житлово-комунального господарства від 01.12.2010 № 435 «Про затвердження Правил експлуатації полігонів побутових відходів».

На жодному з оглянутих полігонів, окрім регіонального полігону ТПВ КП «Донецький регіональний центр поводження з відходами», що розташований у м. Краматорськ, не забезпечується захист довкілля від забруднення. Відсутні системи захисту ґрунтових вод (протифільтраційний екран, нагорні канави), вилучення та знешкодження біогазу та фільтрату, відсутній або виконується неналежним чином контроль за якістю ґрунтових вод.

Відсутність засобів захисту довкілля (протифільтраційного екрану та нагорних канав) на полігонах ТПВ сприяє забрудненню підземних, поверхневих вод, що є джерелами водопостачання населенню, та ґрунтів фільтратом, що утворюється на полігоні ТПВ та містить значну кількість важких металів. А відсутність на полігонах ТПВ спостережних свердловин не дозволяє оцінити ступінь забруднення підземних вод та вжити відповідні заходи з захисту водних ресурсів від забруднення.

Біогаз, що утворюється на полігоні ТПВ, стає причиною загоряння відходів і як результат забруднення атмосферного повітря шкідливими речовинами, у тому числі діоксинами. Відсутність систем збору та утилізації біогазу на полігонах ТПВ та достатньої кількості техніки для забезпечення експлуатації полігонів ТПВ призводить до неконтрольованого горіння відходів.

Полігон ТПВ в м. Слов’янську взагалі розташовано з порушенням вимог чинного законодавства. Відповідно до наказу Міністерства охорони здоров’я України від 19.06.96 № 173 «Про затвердження Державних санітарних правил планування та забудови населених пунктів» санітарно-захисна зона для полігонів ТПВ складає 500 м. Відповідно до цього наказу в санітарно-захисній зоні не можуть бути розміщені житлові будинки, лікувально-профілактичні та оздоровчі установ загального та спеціального призначення. В реальних умовах вже на відстані 260 м від полігону ТПВ м. Слов’янськ, тобто в санітарно-захисній зоні полігону, знаходяться житлові будинки, туди ж потрапляють і межі Славкурорту.

На відміну від полігонів вищезгаданих міст регіональний полігон ТПВ КП «Донецький регіональний центр поводження з відходами» побудовано з дотриманням усіх вимог чинного законодавства, обладнано системами захисту довкілля, забезпечено необхідною технікою. На полігоні регулярно контролюють якість атмосферного повітря, ґрунтів, підземних та поверхневих вод.

Таким чином, можна без сумніву стверджувати, що експлуатація полігонів ТПВ міст Сіверськ, Соледар, Бахмут, Часів Яр, Слов’янськ, Краматорськ негативно впливає на стан водних ресурсів, атмосферного повітря та ґрунтів.  Проведений аналіз ще раз підтвердив правильність та перспективність стратегії, що передбачена Програмою поводження з відходами в Донецькій області на 2016-2020 роки, а саме: зменшення кількості полігонів ТПВ за рахунок попереднього сортування і як наслідок зменшення кількості відходів, що захоронюються та будівництво сучасних регіональних полігонів ТПВ.

 м. Бахмут. Полігон ТПВ не обладнано щитом з інформацією про полігон ТПВ, відсутні:

дезбар’єр;

нагірна канава;

контрольно-пропускний пункт;

спостережні свердловини та система захисту ґрунтових вод, вилучення та знешкодження фільтрату і біогазу;

огорожа, вишка для візуального контролю.

1 2 3 5

м. Часів Яр. Полігон ТПВ не обладнано щитом з інформацією про полігон, відсутні:

вишка для візуального контролю;

нагірна канава;

системами захисту ґрунтових вод;

система вилучення і знешкодження біогазу та фільтрату.

Техніка для обслуговування полігону ТПВ відсутня. Ущільнення побутових відходів та укриття їх ізоляційним матеріалом не проводиться. Наявний дезбар’єр не експлуатується.

чя 1 чя 2 чя 3 чя 4

м. Соледар. Полігон ТПВ не обладнано щитом з інформацією про полігон, відсутні:

огорожа;

вишка для візуального контролю;

нагірна  канава;

спостережні свердловини;

системи захисту ґрунтових вод, вилучення та знешкодження біогазу і фільтрату.

Техніка для обслуговування полігону ТПВ відсутня, не ведеться ущільнення побутових відходів та укриття їх ізоляційним матеріалом.

 соледар 1 соледар 2 соледар 3 

м. Сіверськ. Полігон ТПВ не обладнано щитом з інформацією про полігон, відсутні:

дезбар’єр;

контрольно-пропускний пункт;

огорожа;

вишка  для  візуального контролю;

нагірні канава;

спостережні свердловини;

системами захисту ґрунтових вод, вилучення та знешкодження біогазу і фільтрату.

Техніка для обслуговування полігону ТПВ відсутня, не ведеться ущільнення побутових відходів, укриття їх ізоляційним матеріалом.

  северск  северск 2

м. Краматорськ. Міський полігон ТПВ не обладнано:

дезбар’єром;

огорожею;

нагірною  канавою;

спостережними свердловинами;

системами захисту ґрунтових вод;

системами вилучення та знешкодження біогазу та фільтрату.

Краматорск 2 Краматорск 3 Краматорск 4 Краматорск 

м. Слов’янськ. Полігон ТПВ не обладнано:

дезбар’єром;

огорожею;

нагірною  канавою;

спостережними свердловинами;

системами захисту ґрунтових вод;

системами вилучення та знешкодження біогазу і фільтрату.

В санітарно-захисній зоні полігону (500 м) на відстані 260 м від нього розташовані житлові будинки, що є неприпустимим порушенням санітарних правил.

 Славянск 2 Славянск 3 Славянск 4 Славянск 5 Славянск 6 Славянск 

м. Краматорськ регіональний полігон ТПВ КП «ДРЦПВ». Полігон ТПВ  обладнано:

щитом з інформацією про полігон ТПВ;

дезбар’єром;

контрольно-пропускним пунктом;

огорожею;

вишкою  для візуального контролю;

нагірною  канавою;

спостережними свердловинами (кількість 5 одиниць);

системами захисту ґрунтових вод;

системою вилучення та знешкодження фільтрату;

майданчиком для стоянки спецавтотранспорту;

приміщенням для ремонту транспорту.

Наявна техніка для обслуговування полігону ТПВ.  Ведеться ущільнення побутових відходів, укриття їх ізолювальним матеріалом.

Контрольно-пропускний пункт:

 Краматорск РЦКраматорск РЦ 2

 Ваги

 Краматорск РЦ 3

Спостережні свердловини за якістю ґрунтових вод

  Краматорск РЦ 5 Краматорск РЦ 6 

Дорога до регіонального полігону

  Краматорск РЦ 9 Краматорск РЦ 8 

Парк техніки

 Краматорск РЦ 10