ДЕПАРТАМЕНТ ЕКОЛОГІЇ ТА ПРИРОДНИХ РЕСУРСІВ ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСНОЇ ДЕРЖАВНОЇ АДМІНІСТРАЦІЇ

Дата : 2016-03-04

В Україні розпочато операцію «Первоцвіт – 2016»

podsnezhnikiЩороку у весняний період триває масова торгівля ранньоквітучими видами рослин, в тому числі занесеними до Червоної книги України, які є рідкісними і перебувають під загрозою зникнення.

Висока декоративність та ранній термін цвітіння таких видів рослин як підсніжник складчастий, білоцвіт весняний, цикламен Кузнецова, шафран Гейфелів, шафран кримський, шафран весняний та інші призводить до того, що збут цих рослин виходить далеко за межі ареалу їх зростання. У значних обсягах ці рослини вивозяться у великі міста України, а також Словаччини, Угорщини та Росії.

Масове збирання ранньоквітучих видів рослин призводить до знищення популяцій їх окремих видів.

Кодексом України про адміністративні правопорушення передбачена адміністративна відповідальність за зривання червонокнижної квітки шляхом накладення штрафу:

  • на громадян — від 340 до 510 грн з конфіскацією незаконно добутих рослин;
  • на посадових осіб — від 510 до 850 грн з конфіскацією незаконно добутих рослин.

Відповідальність передбачена і за незаконне придбання та збут об’єктів рослинного світу, занесених до Червоної книги України: штраф складає від 153 до 340 грн. А за кожну знищену червонокнижну ранньоквітучу рослину розмір відшкодування становить 1 мінімальну заробітну плату.

Задля збереження видів рослин, занесених до Червоної книги України, в Україні щороку проводиться операції «ПЕРВОЦВІТ», метою якої є запобігання протиправному збиранню, продажу та вивезенню за межі України рідкісних видів рослин. До цієї акції залучаються державні інспектори з охорони навколишнього природного середовища, працівники органів внутрішніх справ, лісової охорони та служби державної охорони природно-заповідного фонду України, громадські організації, засоби масової інформації.

Важливу роль відіграє профілактична робота, насамперед, серед підростаючого покоління. Тематичні уроки, конкурси, екскурсії та наглядні посібники поглиблюють знання школярів щодо різноманіття ранньоквітучих рослин, їх екологічного значення, наслідків збирання рослин та знищення місць їх зростання.

Закликаємо всіх небайдужих приєднатися до операції «Первоцвіт», проявити екологічну свідомість та не зривати, не купувати і не продавати перші весняні квіти!