ДЕПАРТАМЕНТ ЕКОЛОГІЇ ТА ПРИРОДНИХ РЕСУРСІВ ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСНОЇ ДЕРЖАВНОЇ АДМІНІСТРАЦІЇ

Дата : 2018-03-27

В УКРАЇНІ РОЗПОЧАТО ОПЕРАЦІЮ «ПЕРВОЦВІТ – 2018»  

Щороку у весняний період триває масова торгівля ранньоквітучими видами рослин, в тому числі занесеними до Червоної книги України, які є рідкісними і перебувають під загрозою зникнення. Висока декоративність та ранній термін цвітіння таких видів рослин як підсніжник складчастий, білоцвіт весняний, цикламен Кузнецова, шафран Гейфелів, шафран кримський, шафран весняний, шафран сітчастий та інші призводить до того, що збут цих рослин виходить далеко за межі ареалу їх зростання. У значних обсягах ці рослини вивозяться у великі міста України, а також, Словаччини, Угорщини та Росії. Масове збирання ранньоквітучих видів рослин призводить до знищення популяцій їх окремих видів.

Кодексом України про адміністративні правопорушення передбачена адміністративна відповідальність за зривання червонокнижної квітки шляхом накладення штрафу з конфіскацією незаконно добутих рослин. А за кожну знищену червонокнижну ранньоквітучу рослину розмір відшкодування становить 1 мінімальну заробітну плату.

Задля збереження видів рослин, занесених до Червоної книги України, в Україні щороку проводиться операції «Первоцвіт», метою якої є запобігання протиправному збиранню, продажу та вивезенню за межі України рідкісних видів рослин. До цієї акції залучаються державні інспектори з охорони навколишнього природного середовища, працівники органів внутрішніх справ, лісової охорони та служби державної охорони природно-заповідного фонду України, громадські організації, засоби масової інформації.

Важливу роль відіграє профілактична робота, насамперед, серед підростаючого покоління. Тематичні уроки, конкурси, екскурсії та наглядні посібники поглиблюють знання школярів щодо різноманіття ранньоквітучих рослин, їх екологічного значення, наслідків збирання рослин та знищення місць їх зростання.

Планом заходів щодо проведення робіт з благоустрою населених пунктів та Дня довкілля в Донецькій області у березні-травні 2018 року, затвердженому розпорядженням голови облдержадміністрації, керівником обласної військово-цивільної адміністрації від 28.02.2018 року № 276/5-18, заплановано проведення широких еколого-просвітницьких заходів та конкурсів з охорони ранньоквітучих рослин, занесених до Червоної книги України в межах операції «Першоцвіт — 2018». Державна екологічна інспекція в Донецькій області та Головне управління Національної поліції в Донецькій області проводять оперативні заходи щодо запобігання противоправному збиранню та продажу ранньоквітучих квітів.

Закликаємо всіх небайдужих приєднатися до операції «Первоцвіт», проявити екологічну свідомість та не зривати, не купувати і не продавати перші весняні квіти життя!