ДЕПАРТАМЕНТ ЕКОЛОГІЇ ТА ПРИРОДНИХ РЕСУРСІВ ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСНОЇ ДЕРЖАВНОЇ АДМІНІСТРАЦІЇ

Дата : 2020-08-26

ЕКОЛОГІЧНИМИ СТЕЖКАМИ РІДНОЇ УКРАЇНИ: ЗНЙОМИМОСЬ З ПАМ’ЯТКАМИ ПОДНІПРОВ’Я

Не багатьом випадав шанс побачити справжній космічний супутник зблизька. Але учасники подорожі «Природні та історико-культурні пам’ятки Подніпров’я» з Покровського району (смт Новоекономічне, Гродівка, Удачне, сіл Журавка, Іванівка, Лисівка, Чунишене, Новопавлівка, Новоукраїнка, Сонцівка, Миколаївка, Завітнє, Птиче, Миролюбівка, Михайлівка, Новотроїцьке, Нововасилівка, Петрівка, Срібне) відвідали Національний центр аерокосмічної освіти молоді ім. О. М. Макарова, де побачили багато космічних цікавинок.
Національний центр аерокосмічної освіти молоді у Дніпрі засновано 1996 року. На його базі створено єдиний в нашій країні музей, де експонують ракетно-космічну техніку. Чому такий заклад вирішили відкрити саме у Дніпрі, зрозуміло: у цьому місті працює провідне українське підприємство, де виготовляють супутники та зорельоти – «Південмаш».
Учасники заходу оглянули експозицію музею, яка складається з двох розділів: виставки зразків ракет та космічних апаратів, а також окремо розташованих експозицій, присвячених відомим ракетобудівникам – Олександру Макарову та Михайлу Янгелю. На оглядовому майданчику діти побачили справжні космічні станції, штучні супутники, ракети.
Також учасники завітали до етно-хутора «Козацька січ». Нас зустріли отаман хутора та його берегиня за всіма українськими традиціями – хлібом-сіллю, а також познайомили з українськими народними традиціями й побутом селян і козаків.
На хуторі все справжнє – і відновлені хати-мазанки, і домашнє начиння, і селянські знаряддя праці, і бойова зброя.
Дуже цікаво було побачити народний одяг, рушники, яскраву українську кераміку, вироби з дерева, скриню з вирізаними орнаментами. Козацькі шаблі, люльки, пістолети – все це дозволили потримати в руках.
Ми здійснили подорож у часі, під час якої познайомилися з українською культурою, сільським побутом минулих століть і життям лицарів-козаків.
Етно-хутір «Козацька Січ» розташований на околиці села Гречане Дніпропетровської області. Ще з 17 століття тут осіли запорожці та заснували невелике поселення, на основі якого й утворили сучасний етнографічний комплекс.
На хуторі організовують екскурсії, вивчення традицій народознавства, майстер-класи для дітей і дорослих, катання верхи. Проводяться театралізовані кінні вистави, показові виступи зі зброєю, а також народні свята.
«Козацька Січ» – це комплекс із декількох садиб 19-20 ст., які доповнюють різноманітні укріплення – курені, вежі, огорожа, бойові знаряддя. Інша садиба – це зразок козацького житла 17 століття, у якому відкрили Музей хреста, де представлено колекцію хрестів тих часів. Тут є автентичні меблі та предмети побуту, колекція козацької зброї. На території також працюють два музеї – Музей хреста і Музей сільського побуту.
Мальовниче селище міського типу Петриківка Дніпровської області – відомий у світі осередок Українського народного декоративного розпису, історичне коріння якого походить від древніх традицій настінних розписів, що сягають у глибину тисячоліть, аж до часів появи праматері української архітектури – білої селянської хати-«мазанки». Ці орнаменти несли глибоку космогонічну символіку та особливе магічне значення своєрідного оберегу, що як і народна пісня зцілює та оберігає душу людини.
Село Петриківка було засноване у ХVII-му столітті козаком Петриком, уродженцем Полтави. Починаючи від 1772-го року вона бурхливо розбудовувалася в наслідок переселення жителів із старовинного козацького поселення Курилівки, яка на той час уже мала понад 500 років історії. Ініціатором цього переселення був Петро Калнишевський, останній кошовий війська Запорізького, який також сприяв у перетворенні Петриківки на центр Протовчанської військової паланки.
Сьогодні Петриківка є центром сакральної української культури, а Петриківський розпис включено ЮНЕСКО до Списку нематеріальної культурної спадщини людства. В селищі працюють багато майстрів, які передають свою майстерність майбутнім поколінням.
Учасники Програми відвідали мальовничу Петриківку, побували в Центрі народного мистецтва «Петриківка», де на них чекав майстер-клас з Петриківського розпису.
Петриківський розпис – релікт безперервної художньої традиції, що делегує з сивої давнини у ХХІ століття самобутню культуру Придніпров’я – колиски запорізького козацтва, його могутній життєстверджуючий демократичний дух, патріотичний пафос та глибочінь епічного народного мислення.
Головним напрямком діяльності Центру є створення авторських художніх виробів ручної роботи у різноманітних матеріалах.
Найбільш широкого розвитку набуло створення виробів з дерева на токарній, столярній та ручнорізьбленій основі, оздоблених вишуканим петриківським розписом. Поряд з цим створюються розписи на папері, полотні, здійснюється виготовлення та розпис традиційних народних (скрині, мисники), а також сучасних меблів. Створюється розпис інтер’єрів, архітектурних об’єктів. Здійснюється вихід петриківського розпису у такі перспективні для осередку матеріали, як кераміка, гутне скло, розпис металу, текстилю, тощо.