ДЕПАРТАМЕНТ ЕКОЛОГІЇ ТА ПРИРОДНИХ РЕСУРСІВ ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСНОЇ ДЕРЖАВНОЇ АДМІНІСТРАЦІЇ

Дата : 2019-05-18

15 РОКІВ ЗІ ДНЯ СТВОРЕННЯ РЕГІОНАЛЬНОГО ЛАНДШАФТНОГО ПАРКУ «КРАМАТОРСЬКИЙ». ВІТАЄМО КОЛЕКТИВ ПАРКУ! БАЖАЄМО УСПІХІВ ТА НАТХНЕННЯ У НАДВІДПОВІДАЛЬНІЙ ТА БЛАГОРОДНІЙ СПРАВІ!

Регіональний ландшафтний парк «Краматорський» створений 18 травня 2004 року у межах міста Краматорськ Донецької області з метою збереження у природному стані унікальних природних комплексів та об’єктів, а також забезпечення умов для організованого відпочинку населення.

Сучасна площа парку – 2247,82 га.

В межах парку зростає більш ніж 500 видів рослин, у тому числі, 25 видів занесено до Червоної книги України.

На території парку мешкає 900 видів тварин, з яких 30 видів ссавців, 141 вид птахів, у тому числі, 55 видів тварин занесені до Червоної книги України, 13 – до Європейського червоного списку.

Специфікою Парку є той факт, що його територія складається з 5 відокремлених ділянок.

Ділянка №1 «Біленьке» — це масштабні виходи крейдяних порід. Найбільшу цінність на цій ділянці являє реліктова рослинність. Також тут присутні лісові масиви сосни кримської, крейдяної та звичайної.

Ділянка №2 «Пчолкінські скам’янілі дерева» — являє собою масив сосни кримської, де в 90-ті роки було знайдено унікальну пам’ятку природі – араукарії, вік яких складає близько 200 млн років. Такі знахідки дуже цінні для науки, з їхньою допомогою визначають погодні та природні умови тієї епохи.

Ділянка №3 «Комишуваха» — найбільша ділянка парку. Складається з широколистяних лісових масивів, де представлені такі породи дерев як, дуб, клен, ясень. На цій ділянці мешкає цілий ряд тварин, чисельність яких під загрозою через браконьєрське полювання: кабани, косулі та борсуки.

Ділянка №4 «Білокузьминівська» — являє собою мальовничу місцевість. Справжньою перлиною цієї ділянки є величні крейдяні скелі – геологічна пам’ятка природи місцевого значення «Скелеподібне оголення верхньої крейди», яка у вигляді обеліска титанічно виділяється на тлі рівнини.

Ділянка №5 «Шабельківська» — це декілька байрачних лісових урочища, де постійно гніздяться рідкісні хижі птахи (орел-карлик, орел-могильник, та курганник).

Серед головних досягнень з охорони заповідних природних комплексів на території РЛП «Краматорський» за час його функціонування: — запобігання знищенню, займаючих значні площі Парку, реліктових комплексів крейдяної та різнотравно-ковилисто-типчакової степової рослинності. У результаті активних дій по пресіканню вказаних порушень режиму охорони на ділянках Парку зросла площа ковильників, призупинена деградація унікальної крейдяної флори, особливо вразливої до антропогенного тиску.  Завдяки посиленій боротьбі з браконьєрством та роботі з відтворення популяцій диких тварин (у тому числі – вольєрному розведенню диких кабанів з послідуючим випуском до ділянок Парку) на його території значно зросла чисельність копитних та інших звірів, а також птахів, що підтверджується даними таксацій та інших спостережень.

Значна увага приділяється активному моніторингу рослинного та тваринного світів Парку, у першу чергу – стану популяцій рідкісних та зникаючих видів, що постійно проводиться сумісно із спеціалістами-біологами різних спеціалізацій (ботаніками, ентомологами, іхтіологами, герпетологами, орнітологами та ін.). Отримані дані використовуються для створення відповідних статей, що регулярно публікуються у спеціальних наукових збірниках та написання докладів для наукових конференцій різних рівнів. Ця інформація дозволила скласти кадастрові та інші списки флори та фауни, локалізувати місця мешкання рідкісних видів.

Особлива увага у діяльності Парку приділялася еколого-виховній та просвітницькій роботі з місцевим населенням, у першу чергу – з підростаючим поколінням. Робітниками Парку щорічно проводяться відповідні акції – «Нагодуй птахів взимку», «Зустрічайте птахів», «Посади дерево та збережи його», «Сезон тиші», «Новорічна ялинка» та інші, під час яких проводяться зустрічі з жителями селищ, розташованих біля ділянок Парку, розповсюдження інформаційних листівок, бесіди з учнями шкіл міста та викладачами, тематичні семінари та ін. Під час проведення акцій, присвячених Дню довкілля, Дню біорізноманіття та інших проводяться масові суботники з очищення заповідної території за участю школярів та представників молодіжних громадських організацій.

Серед найближчих перспектив РЛП «Краматорський» — подальше підвищення ефективності праці з охорони та відтворення його заповідних природних багатств, удосконалення роботи служби держохорони — з використанням усього накопленого за роки функціонування досвіду. Крім того — подальший розвиток та розширення діяльності у сфері рекреації:: благоустрій території «Візит-центру», будівництво Музею природи, розширення міні-зоопарку, подальший розвиток спектру рекреаційних послуг, облаштування ще однієї рекреаційної зони для населення – на узбережжі Малотаранівського водоймища, створення місць організованого відпочинку та екологічних стежок на всіх ділянках Парку. Все це не тільки відкриє нові перспективи у використанні рекреаційних ресурсів Парку, але й підвищить рівень еколого-виховної роботи серед населення, що допоможе подальшій оптимізації роботи по збереженню заповідної території.

Зрозуміло, що 15 років існування РЛП «Краматорський» — це лише початок, і на його шляху необхідно буде ще багато чого зробити для вирішення основних завдань, визначених чинним законодавством: як по збереженню та моніторингу місцевих заповідних природних комплексів, об’єктів, біоти, так і по створенню відповідних рекреаційних зон.