ДЕПАРТАМЕНТ ЕКОЛОГІЇ ТА ПРИРОДНИХ РЕСУРСІВ ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСНОЇ ДЕРЖАВНОЇ АДМІНІСТРАЦІЇ

Дата : 2019-06-16

17 ЧЕРВНЯ — ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ БОРОТЬБИ ІЗ ОПУСТЕЛЮВАННЯМ ТА ПОСУХАМИ

Опустелювання – це один з найбільш тривожних світових процесів деградації навколишнього середовища у посушливих, напівпосушливих і сухих районах у результаті дії різних факторів, включаючи зміну клімату і діяльність людини.

Опустелювання — це не природне явище, а штучне, через різноманітні антропогені чинники, а саме пов’язані з деградацією ґрунтів, підвищеним рівнем розораності сільськогосподарських угідь до 70%, порушенням науково-обґрунтованих сівозмін, забрудненням ґрунтів важкими металами, у тому числі внаслідок впливу основних забруднювачів області. Це призводить до підвищення підкислення, осолонцювання, засолення, підтоплення ґрунтів, тобто явища які виникли під впливом природних змін, але в основному антропогенних чинників.

Опустелювання це глобальна проблема людства. Саме тому, 17 червня у світі відзначається Всесвітній день боротьби із опустелюванням та посухами, який був проголошений Генеральною Асамблеєю у 1995 році у зв’язку з прийняттям Конвенції ООН по боротьбі з опустелюванням 1994 року стороною якої є України (Закон України від 4 липня 2002 року № 61-ІV).

Всесвітній день боротьби з опустелюванням і засухою покликаний звернути увагу людей на необхідність міжнародного співробітництва для ефективної боротьби з опустелюванням і засухою в природі.

З метою охорони земель в умовах загострення екологічної ситуації розпорядженням  Кабінету Міністрів України від 30.03.2016 № 271-р затверджено Національний план дій щодо боротьби з деградацією земель та опустелюванням.

Реалізація Концепції і виконання Національного плану дій щодо боротьби з деградацією та опустелюванням дасть можливість досягти поліпшення стану земель, збільшення обсягів виробництва сільськогосподарської продукції, збереження та відновлення природного біорізноманіття та забезпечення суттєвого оздоровлення екологічних умов життя людей.

Важливим аспектом у вирішенні даної проблеми є збільшення площі природно-заповідного фонду. Розвиток природно-заповідного фонду України на сьогоднішній день є одним із пріоритетних завдань Донецької області та країни в цілому.

Департаментом екології та природних ресурсів облдержадміністрації в межах компетенції здійснюються заходи з метою розширення мережі територій природно-заповідного фонду, збереження та відтворення цінних природних комплексів, на території яких обмежуються чи забороняються певні види господарської діяльності та встановлюється заповідний режим.

Так, лише у 2018 році оголошено 25 об’єктів природно-заповідного фонду місцевого значення, загальною площею 3751,13 га, які розташовані у Добропільському, Костянтинівському, Слов’янському, Бахмутському, Великоновосілківському, Покровському, Волноваському, Олександрівському, Нікольському районах Донецької області.

Розроблено проекти створення 30 нових об’єктів природно-заповідного фонду місцевого значення, на загальній площі 3341,70 га. На підставі цього, протягом 2019 року планується створення об’єктів природно-заповідного фонду місцевого значення на території Слов’янського, Бахмутського (Сіверська та Соледарська міські ради), Олександрівського (Олександрівська селищна рада), Костянтинівського районів Донецької області.

Станом на теперішній час площа природно-заповідного фонду Донецької області становить 97932,48 га.

Питання охорони земель в умовах загострення екологічної ситуації в Україні має стати одним з найважливіших напрямків державної політики, оскільки поліпшення стану землі забезпечує суттєве оздоровлення екологічних умов життя людини.