ДЕПАРТАМЕНТ ЕКОЛОГІЇ ТА ПРИРОДНИХ РЕСУРСІВ ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСНОЇ ДЕРЖАВНОЇ АДМІНІСТРАЦІЇ

Дата : 2017-07-17

ЕКОЛОГІЧНА ПОДОРОЖ ДО ОДЕСИ

Одеса 14.07.2017На початку липня група учнів Старомайорської І-ІІІ ст. у супроводі батьків та вчителів відвідала місто-герой Одесу. Дослідницька подорож «Екологічний потяг» до м. Одеси проходила в межах заходів щодо пропаганди охорони навколишнього середовища на тему: «Екологічними стежками рідної України», що фінансується з обласного фонду охорони навколишнього природного середовища.

Програма екологічної подорожі була досить цікавою і насиченою.
Учасники поїздки відвідали одеський порт та музей порту, де ознайомилися із особливостями портових споруд, історією порту та характером морських перевезень. Одеський морський торгівельний порт — найбільший український морський порт і один із найбільших портів в басейні Чорного моря, з загальною річною пропускною здатністю до 40 млн тон (15 млн тон сухих вантажів і 25 млн тон рідинних вантажів).
ОдесаПід час екскурсії містом особливу увагу приділили екологічним проблемам Одеси та способам їх вирішення. Одеса — мальовниче зелене місто, в якому велика кількість парків, скверів, бульварів; площа зелених насаджень становить 17%. Одеса також великий курортно-рекреаційний центр, який має такі рекреаційні ресурси, як море, узбережжя, лимани, відомі лікувальні грязі. Але в останні роки екологічний стан регіону викликає занепокоєння. Практично щороку закриваються для купання одеські пляжі через небезпечний санітарний стан морського середовища в узбережній зоні. Дунай, Дніпро та Дністер разом узяті виносять за рік близько 100 тис. т фосфатів, до 1 млн. т нітратів та більше 2 млн. т органічних речовин. Через окислення органічних речовин у воді зникає кисень. Вміст небезпечної для здоров’я бактеріальної мікрофлори у морській воді перевищує норми в сотні тисяч разів.Одеса2
Далі дослідження продовжилися в Оде́ському археологі́чному музе́ї НАН України — найстарішому в Україні археологічному музеї, що є науково-дослідним інститутом Відділення історії, філософії та права НАН України та входить до складу Південного наукового центру НАН України та МОН України. Основний фонд музею являє собою найбільшу колекцію джерел з давньої історії Північного Причорномор’я, він налічує понад 170 тисяч археологічних джерел давньої історії Півдня України від кам’яної доби до середньовіччя, в тому числі, 55 тисяч монет, єдина в Україні колекція пам’яток Стародавнього Єгипту, найбільше у державі зібрання античних раритетів.
Не можна собі уявити Одесу без катакомб, тому до програми подорожі була включена і така екскурсія. Оде́ські катако́мби — мережа підземних ходів і лабіринтів під Одесою. Бі́льша частина катакомб були каменоломнями, з яких видобувалося будівельне каміння. У систему катакомб входять і порожнини природного походження — карстові та дилатансійні печери, геологорозвідувальні та будівельні шурфи, підвали (в Одесі їх називають «мінами»), бункери, дренажні тунелі, зливові колектори та інші підземні порожнини.
Відвідали юні натуралісти і Національну кіностудію художніх фільмів імені Олександра Довженка, що є державною кіностудією для зйомок фільмів різної постановочної складності та будь-яких жанрів. Діти були вражені розповіддю екскурсовода про особливості проведення кінозйомок.
Відвідали і Аккерманську фортецю у м. Бідгород-Дністровському, і 411 батарею, парк ім. Шевченка, Одеський зоопарк, дендропарк «Юннатський» та куточок живої природи Одеського гуманітарного центру позашкільної освіти та виховання, Одеський театр опери та балету, пройшлись по Дерибасовській та Приморському бульвару, побували в Аркадії, відвідали єдиний в Україні музей міліції. Протягом 5-ти днів в Одесі діти вивчали особливості рослинного та тваринного світу, клімату, ґрунтів Причорномор’я, визначали екологічні проблеми та способи їх вирішення.
Під час подорожі діти визначилися із темами своїх досліджень, зібрали цікавий матеріал для майбутніх науково-дослідницьких робіт.
Одеса сподобалась, приворожила, закохала в себе і, в той же час, залишилася загадковою і таємничою.

Гнибіда О.А., методист Донецького обласного 
еколого-натуралістичного центру