ДЕПАРТАМЕНТ ЕКОЛОГІЇ ТА ПРИРОДНИХ РЕСУРСІВ ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСНОЇ ДЕРЖАВНОЇ АДМІНІСТРАЦІЇ

Дата : 2017-05-10

БІЛЯ КРАМАТОРСЬКА СПІВРОБІТНИКАМИ ДЕПАРТАМЕНТУ ЗАФІКСОВАНО ДВІ ПАРИ ПУГАЧА 

IMG_1754Співробітники відділу природно-заповідних територій, лісового господарства та біоресурсів департаменту екології та природних ресурсів облдержадміністрації Мосін Г.Г. та Зуяков А.І., продовжують обстеження перспективних для створення нових об’єктів природно-заповідного фонду Донецької області.

30 квітня та 2 травня під пильне око екологів потрапили природні ділянки на території Краматорської міської ради. Врахувавши інформацію отриману від співробітників РЛП «Краматорський», було виявлено 2 пари пугача звичайного. Перша пара відмічена в балочці між двома ділянками регіонального ландшафтного парку «Краматорський», схили якої мають великий нахил, друга – на крейдяних схилах на межі із Слов’янським районом.

Пугач звичайний веде вечірній та нічний спосіб життя. Його голос можна почути серед ночі: Основа живлення пугача — гризуни, але також іноді живиться жабами, птахами, їжаками, плазунами та рибами. Пугач пристосовується до різних умов, проте віддає перевагу територіям поблизу водоймищ і місцевостей, де є багато гризунів.

В останній редакції Червоної книги України вказана чисельність пугача близько 200 пар, а на сході України – 110 пар.

Місця гніздування пугача – це важкодоступні місця: ділянки із скельними виходами у горах, або круті крейдяні та глинисті яри і яруги. Гнізд пугачі не будують: зазвичай це ямка в ґрунті під карнизом твердих порід, брівкою або виступами коріння в лісі і на схилах балок. В гніздах зазвичай 2-4 яйця, які самки насиджують біля місяця та ще стільки знаходяться у гнізді після вилуплення. Совенята особливо уразливі по відношенню до хижаків в період коли вони покидають гніздо. Пугач полює на птахів і звірів дрібної і середньої величини (мишоподібні гризуни, їжаки).

Багато цих сов гине від рук браконьєрів, іноді гнізда руйнуються під час випасання худоби та випалювання сухої трави, від хижаків (лисиця та вовк), а також на лініях електромереж, під колесами авто та потягів.

Для збереження цих птахів на виявлених природних яружно-балочних ділянках будуть підготовлені клопотання та наукові обґрунтування необхідності  створення нових природно-заповідних об’єктів Донеччини.

IMG_1749 IMG_1720 IMG_1711