ДЕПАРТАМЕНТ ЕКОЛОГІЇ ТА ПРИРОДНИХ РЕСУРСІВ ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСНОЇ ДЕРЖАВНОЇ АДМІНІСТРАЦІЇ

Дата : 2020-08-14

ЕКОЛОГІЧНИМИ СТЕЖКАМИ РІДНОЇ УКРАЇНИ: ДОНЕЧЧИНА ЗАПОВІДНА ВІДКРИВАЄ СВОЇ СКАРБИ

Однією з перших, в цьому році, відбулася краєзнавча мандрівка «Заповідна Донеччина». Для учасників заходу «Екологічними стежками рідної України» з Мирнограда та Покровська була підготовлена цікава екскурсійна програма. Всі наші заходи в цьому році супроводжуються постійним дотриманням всіх протиепідемічних заходів: контроль температури тіла учасників Програми (перед поїздкою та протягом дня), проведення інструктажів, забезпечення всіх учасників індивідуальними засобами захисту (медичними масками), антисептиками; контроль за дотриманням соціальної дистанції.

Учасники подорожі «Заповідна Донеччина» познайомилися із «Донецькою Швейцарією» – Національним природним парком «Святі гори». Відвідали печери НПП «Святі гори», який є еталоном поєднання природної і культурної спадщини. Також завітали до Свято-Успенської Святогірської Лаври на мальовничому правому березі р. Сіверський Донець. Національний природний парк «Святі гори» може похвалитися унікальними для України підвісними екологічними трасами. Канатний парк має 3 траси довжиною 76 м, 110 м і 215 м. Крім цього в парку є скеледром висотою 12 м.

Мальовничість ландшафту, багатство культурно-історичних пам’яток, лікувальні кліматичні умови, тривалий комфортний період для відпочиваючих зумовлюють високий рекреаційний потенціал території парку й створюють чудові можливості для цілорічного відпочинку, оздоровлення, лікування та туризму.

Інші учасники помандрували до регіонального ландшафтного парку «Слов’янський курорт», основою якого є гідрологічні пам’ятки природи загальнодержавного значення «Озеро Сліпне» та «Озеро Ріпне», а також орнітологічний заказник місцевого значення «Приозерний». Це один з найстаріших бальнеогрязьових курортів України, якому нещодавно виповнилося 175 років.

Завдяки регіональному ландшафтному парку «Клебан-Бик» діти подорожували машиною часу на мільйони років назад, у далекий кам’яновугільний період, коли на території геологічної пам’ятки природи загальнодержавного значення «Дружківські закам’янілі дерева» росли велетенські вічнозелені араукарії. Араукарії потрапили під товстий шар осадових порід, крізь які просочувалася морська вода теплого тропічного моря, вимиваючи органіку, яка пізніше була заміщена неорганічною складовою. Сьогодні їх видає лише значна маса, холод каменю на дотик і кристалічний блиск – у всьому іншому це на вигляд звичайна деревина. Аналогічні природні скам’янілості – досить раритетна знахідка. Вони трапляються досить рідко і були виявлені на усіх континентах, крім поки що Антарктиди. У 2008 році наша геологічна памʼятка потрапила у «Top-100» конкурсу «Сім природних чудес України». Зараз вона є частиною регіонального ландшафтного парку «Клебан Бик».

Для учасників подорожі «Заповідна Донеччина» було організовано відвідування меморіалу «Скорботний янгол» у с. Пришиб Слов’янського району, де 6 червня 2014 року було збито український літак. Це призвело до загибелі українських пілотів, які відвели підбитий літак від села. Учасники вшанували пам’ять загиблих покладанням квітів до меморіалу. Парою сліпуче білих крил сьогодні здіймається в небо «Скорботний янгол», який буде вічно берегти пам’ять про подвиг екіпажу літака.

Крім пізнавальних подорожей в рамках екскурсійного маршруту юні природоохоронці переглянули науково-популярний фільм «Донеччина заповідна – насіння життя», була проведена екологічна тренінгова програма з питань захисту довкілля, обговорено екологічні проблеми та шляхи їх розв’язання.