ДЕПАРТАМЕНТ ЕКОЛОГІЇ ТА ПРИРОДНИХ РЕСУРСІВ ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСНОЇ ДЕРЖАВНОЇ АДМІНІСТРАЦІЇ

Дата : 2020-08-28

ЕКОЛОГІЧНИМИ СТЕЖКАМИ РІДНОЇ УКРАЇНИ: ПОДОРОЖ «ЗАПОРІЖЖЯ – КОЗАЦЬКА СЛАВА»

Місцеві поціновувачі історії краю організовують інтерактивні костюмовані вистави, які допоможуть нам поринути в побут та традиції запорозьких козаків. Січові стрільці поставили театралізоване дійство, яке дозволяє відчути твердий характер, тонке почуття гумору, спритність та неймовірні навички бою наших славних предків. Рукопашні сутички, стрільба з лука верхи на коні, бої на шаблях… Ви побачите справжню козацьку зброю, дізнаєтесь про призначення козацького екіпірування і оціните майстерність його використання на практиці. І, якщо стане відваги, зможете взяти участь у виставі.
Трохи історії.
Це унікальна памʼятка геології та археології. Вона давніша за Стоунхендж та єгипетські піраміди… Сьогодні ми прийшли сюди слідом за кіммерійцями, скіфами, сарматами, готами, гунами, печенігами, хазарами і половцями. Йдеться про степову памʼятку поблизу Мелітополя, над річкою Молочною – Національний історико-археологічний заповідник «Камʼяна могила».
Цей прадавній сакральний комплекс виконував функції «світової гори», був святилищем для древніх жителів приазовських і причорноморських степів, як Олімп у Стародавній Греції. Степовий пагорб – це своєрідна модель Світу, у якому відобразилася сутність космічного устрою.
Камʼяна Могила – винятково природне утворення. В наші дні висота пагорбів досягає 12 м. В межах заповідника нині зафіксовано 68 місцезнаходжень з різними зображеннями, виконаними на поверхні камʼяних плит в різній техніці й стилістиці.
У печерах і гротах Кам’яної Могили зосереджено більше трьох тисяч наскельних малюнків від кам’яного віку до епохи бронзи і пізнішого часу. Серед багатьох з них чітко простежуються зображення людини, диких і свійських тварин. Як правило, їх видряпували шматками твердого каменю. Подекуди первісні митці покривали ці малюнки червоними і чорними мінеральними барвниками. Печера Кози, гроти Бика (Мамонта) і Дракона, двометрова кам’яна фігура людини-риби… І всюди – зображення Дерева життя, символу родючості і вічності.
На території заповідника працює музей «Первісне мистецтво Камʼяної Могили», де зібрані унікальні експонати історії жителів південних степів від епохи пізнього палеоліту до часів бронзи і середньовіччя: посуд, знаряддя праці, зброю, чурінги, скульптури, а також наскельні малюнки.