ДЕПАРТАМЕНТ ЕКОЛОГІЇ ТА ПРИРОДНИХ РЕСУРСІВ ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСНОЇ ДЕРЖАВНОЇ АДМІНІСТРАЦІЇ

Дата : 2021-06-19

ЕКОЛОГІЧНИМИ СТЕЖКАМИ РІДНОЇ УКРАЇНИ: ПОДОРОЖ «ЗАПОВІДНА ДОНЕЧЧИНА: РЕГІОНАЛЬНИЙ ЛАНДШАФТНИЙ ПАРК «КЛЕБАН-БИК»»

17-18 червня 2021 року діти та дорослі Донецької області з м. Лиман, смт. Удачне, Зарічне, с. Сергіївка, Шандриголове, Колодязі, Ставки та Старий Караван пройшли по маршруту «Заповідна Донеччина: регіональний ландшафтний парк «Клебан-Бик».
Регіональний ландшафтний парк «Клебан-Бик» створений рішенням Донецької обласної ради 29.02.2000 року на площі 1874,0 га з метою збереження унікальних природних комплексів і обʼєктів водосховища Клебан-Бик і прилеглих ділянок. За час існування його територія ще двічі розширялась і на сьогодні становить 2900,1 га.
РЛП «Клебан-Бик» розташований на землях Іллінівської, Костянтинівської та Бахмутської ОТГ, а також Покровського і Словʼянського держлісгоспів. Територія парку нагадує гірську місцевість по обидва береги Клебан-Бикського водосховища, розташованого в гирлі річки Бичок (притока річки Кривий Торець).
Дружківські скамʼянілі дерева – надзвичайно цінний заповідний об’єкт, який увійшов до переліку найвизначніших природних геологічних пам’яток природи України, що зафіксовано в атласі «Геологія і корисні копалини України», виданому Національною Академією наук України спільно з Міністерством екології та природних ресурсів України в 2001 році.
Балка Кравецька. Площа балки – 15,0 га. Як памʼятка природи територія організована для збереження ділянки скелеподібних відслонень араукаритової свити, які чітко простежуються на денній поверхні.
Зараз регіональний ландшафтний парк «Клебан-Бик» – прекрасне місце для відпочинку та екологічного туризму. Велике водосховище з площею плеса 650 гектарів, в якому можна купатися і ловити рибу, прибережний ліс, мальовничі краєвиди околиць створюють прекрасні умови для відпочинку.
Силами парку облаштовані рекреаційні ділянки «Бересток» та «Сонячна долина», прокладена екологічна стежка «Казковий ліс», де на відвідувачів чекають захоплюючі прогулянки лісом та схилами берегів водосховища.
Музей історії села Олександро-Калинове у Костянтинівському районі створений у 2011 році силами місцевих жителів, музей сьогодні об’єднав краєзнавчу частину, виставку сільськогосподарського реманенту та відділ нової історії.
Ентузіасти викупили занедбане обійстя зі старою саманною хатою у центрі села. Привели до ладу територію, реставрували будинок і наповнили його експонатами, тим самим відтворивши побут 18-19 століть. В кімнатах –інтер’єри сільської хати, на подвір’ї музею стоять старий трактор «Універсал», колодязь-журавель, кам’яна статуя скіфського воїна, металеві та кам’яні знаряддя праці селян 18-19 століть.
Пізніше для розширення експозиції музею передали приміщення школи, побудованої 1915 року. Тепер тут є зала з реманентом, вишитими рушниками та сорочками, колекцією черепиці місцевих мануфактур.
Віддаючи данину пам’яті героям сучасності, в музеї відкритий зал нової історії, присвячений подіям сучасної російсько-української війни. Його створили на честь Сергія Ісаєва з Костянтинівки, який загинув у бою біля селища Новгородське. У цій же залі зберігається одна з маскувальних сіток, яку сплели для військових місцеві патріоти з групи «Смолянська путанка».
Поруч з регіональним ландшафтним парком «Клебан-Бик» є солончаки, де в давні часи працювала старовинна солеварня підприємця Фалімоніва. Сьогодні тут проходять екскурсії, під час яких відвідувачів знайомлять з основними прийомами видобутку солі де побували і ми.
Діти і дорослі стомлені, але задоволені від нових враженнь. До нових зустрічей.