ДЕПАРТАМЕНТ ЕКОЛОГІЇ ТА ПРИРОДНИХ РЕСУРСІВ ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСНОЇ ДЕРЖАВНОЇ АДМІНІСТРАЦІЇ

Дата : 2021-06-20

ЕКОЛОГІЧНИМИ СТЕЖКАМИ РІДНОЇ УКРАЇНИ: ПОДОРОЖ «ЗАПОВІДНА ДОНЕЧЧИНА: РЕГІОНАЛЬНИЙ ЛАНДШАФТНИЙ ПАРК «КРАМАТОРСЬКИЙ»»

17-18 червня 2021 року регіональний ландшафтний парк «Краматорський» радо приймав дітей Донеччини на своїх просторах. Учасники приїхали з сел Хрестище, Маяки, Новотроїцьке, Надежденка, Успенівка, Новоєлизаветівка, Нововасилівка, Пушкіне, Срібне, Запоріжжя, Ясенове, Горіхове, Троїцьке, Українка, Новоандріївка, Новодмитрівка, Сонцівка та Зоря.
Цей об’єкт природно-заповідного фонду розташований у безпосередній близькості до промислового гіганта – міста Краматорськ що обумовлює великий тиск на навколишнє середовище і водночас має особливе значення для захисту куточків дикої природи, які збереглися у цій місцевості.
Всього на території парку виявлено 73 рідкісних видів рослин, з яких 7 — занесені до Червоного списку Міжнародного союзу охорони при¬роди, 28 – до Червоної книги України і 63 – регіонально рідкісні. До «Зеленої книги України» потрапили 22 рідкісні рослинні асоціації.
На сьогодні досліджено 14 видів безхребетних, занесених до Червоної книги України та 7 – до Європейського Червоного списку. Серед них: дибка степова, жук-олень, вусач мускусний, подалірій, махаон, сатурнія велика, сколія-гігант та інші рідкісні охоронювані види.
Хребетних тварин у парку виявлено 183 види.
У водоймах та вологих місцях мешкають амфібії – жерлянка черво- ночерева, зелена ропуха, жаби озерна та ставкова, часничниця звичайна.
Загальна площа РЛП «Краматорський» – 1739 га і складається він з пʼяти окремих ділянок:
• «Біленьке»
• «Білокузьминівська»
• «Пчьолкінські закамʼянілі дерева»
• «Комишуваха»
• «Шабельківська»
В північно-східній частині Краматорська, на схилах балки, якою тече річка Біленька, притока Казенного Торця, на площі 477 га розташувалася заповідна ділянка Біленьке.
За десяток кілометрів від Біленького розташувалася ділянка Білокузьминівська, де зберігся цілинний степ, який під час цвітіння ковили і різнотрав’я вразить будь-кого розмаїттям кольорів. Крейдяні осипища та відслонення прикрашають рідкісні молочай крейдяний, ефедра двоколоскова, гісоп крейдяний, громовик донський та тонконіг Талієва. Серед раритетних представників фауни зустрічаються червонокнижні пугач, лунь польовий, гадюка степова, мідянка, дибка степова, ксилокопа фіолетова.
Саме ту розташована перлина парку – геологічна пам’ятка природи «Скельне відслонення верхньої крейди». Врізані в синь небес крейдяні стрімчаки, широкий ковиловий степ, зелені смуги лісу заворожують своєю первозданною красою. 30-ти метрові скелі порізані промоїнами та численними нішами, біля їх підніжжя зачаїлись невеликі печери. Фантастична скеля Меч відділена від основного кам’яного масиву. В породах чітко вирізняються залишки раковин давніх молюсків, а також прошарки кремнію.
Урочище Комишуваха – прекрасне місце відпочинку городян. Його густі тінисті байрачні ліси і численні лісові балки – улюблене місце косуль, борсуків, лисиць та вовків. Сюди привезли і випустили в природу диких кабанів, які прижились і добре розмножуються; тут гніздиться та зупиняється на перепочинок величезна кількість перелітних птахів. З рідкісних можна зустріти беркута, орла-могильника, орла-карлика, журавля сірого.
За 13 км від Краматорська, у мальовничому селищі Комишуваха поблизу Малотаранівського водосховища функціонує «Візит-центр» парку – «Садиба Бантиша». Це місце відоме дзеркальним Лебединим озером, на якому постійно живуть декілька пар білих лебедів, та маєтком Бантишів, збудованим наприкінці ХІХ сторіччя. У старовинній будівлі сьогодні облаштовується Музей природи.
«Візит-центр» розташований в лісовому масиві. Тут приємно не тільки погуляти у лісовому затишку та відпочити у спеціально облаштованих для цього місцях. У вольєрному комплексі зібрана колекція птахів – декоративні фазани, павичі, цесарки. У просторих загонах живуть плямисті олені, вовки, кабани, зайці.
На його території діють конференц-зал та еколого-виховний центр, де проходять наукові конференції, пізнавальні квести та інші заходи.
Для тих, хто бажає познайомитися з природними багатствами парку, прокладена трикілометрова екологічна стежка «Лісова казка», яка пролягла територією найбільшого лісового масиву парку – Гракове-Комишуваха.
Шабельківська ділянка на північно-західній околиці Крама¬торська, поблизу селищ Шабельківка та Ясногірка складається з ше¬сти лісових територій природного та штучного походження. Вона утворена листяними байрачними лісами, які мають протиерозійне значення, оскільки ростуть по схилах та дну балок.
По маршруту ми побували біля Меморіалу екіпажу літака Ан-30, №80 бригади транспортної авіації Повітряних Сил Збройних Сил України, збитому російськими бойовиками 6 червня 2014 року, о 17 годині 12 хвилин, споруджений неподалік міста Слов’янськ, де поклали квіти.
Незважаючи на смертельну небезпеку, льотчики витратили дорогоцінні секунди, впродовж яких ще можна було врятуватися, на те, щоб відвести пошкоджений літак від густонаселених районів міста, аби не допустити жертв серед мирного населення Слов’янська. Тоді героїчно загинули п’ять з восьми членів екіпажу.
Парою сліпуче білих крил сьогодні здіймається в небо «Скорботний янгол», який буде вічно берегти пам’ять про подвиг екіпажу літака. Стомлені учасники подорожі від сьогоднішніх пригод діляться враженнями наприкінці дня. Цікаві та незабутні враження залишила квестова пригода. Далі буде…