ДЕПАРТАМЕНТ ЕКОЛОГІЇ ТА ПРИРОДНИХ РЕСУРСІВ ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСНОЇ ДЕРЖАВНОЇ АДМІНІСТРАЦІЇ

Дата : 2021-07-03

ЕКОЛОГІЧНИМИ СТЕЖКАМИ РІДНОЇ УКРАЇНИ: «Природні та історико культурні пам’ятки Подніпров’я»

29 червня 2021 року розпочалася триденна подорож «Природні та історико-культурні пам’ятки Подніпров’я» в рамках природоохоронного заходу «Екологічними стежками рідної України».
Після приїзду учасники подорожі вирушили в краєзнавчу мандрівку до Дніпровсько-Орільського природного заповідника. Це унікальна територія природно-заповідного фонду України, своєрідний острів дикої природи, розташований в центрі сучасного індустріального регіону поміж двома промисловими гігантами – містами Дніпро і Кам’янське. Створений 15 вересня 1990 року на базі загальнозоологічного та орнітологічного заказників «Таромський уступ» та «Обухівські плавні» з метою збереження унікального ландшафту долини середнього Дніпра і ріки Оріль з комплексом характерної флори і фауни. Загальна площа 3766 га.
Поділившись на 2 групи для проходження екскурсійним маршрутом екологічної стежки в Дніпровсько-Орільському природному заповіднику учасники зупинились на зупинках:
— зупинка «Таромські плавні»;
— зупинка «Обухівські заплави»;
— зупинка «Солоне озеро».
Другого дня першою зупинкою юних мандрівників з Донеччини був Національний центр аерокосмічної освіти молоді ім. О. М. Макарова створений Указом Президента України 11 червня 1996 року за ініціативи Національного космічного агентства України та Українського молодіжного аерокосмічного об’єднання «Сузір’я», за підтримки Державного підприємства «Виробниче об’єднання Південний машинобудівний завод» ім. О. М. Макарова і Державного конструкторського бюро «Південне» ім. М. К. Янгеля.
Метою діяльності Центру є створення належних умов для інтелектуального розвитку молодого покоління України та виконання національної програми «Діти Всесвіту». Національний центр аерокосмічної освіти молоді, продовжуючи естафету освоєння космосу, натхненно працює у сфері виховання, оновлення й мотивації молодого покоління вчених.
Під час екскурсії нам розказали про те, чим харчувались справжні космонавти, що вдягали, в чому ми змогли переконатись наочно.
Далі вирушили на етно-хутір Козацька Січ, який знаходиться в селі Галушкове, де нас частували смачним короваєм, розказали та показали як жили справжні українські козаки, продемонстрували театралізовану кінну виставу та виступи зі зброєю.
Етно-хутір «Козацька Січ» – комплекс з декількох садиб ХІХ–ХХ століття з автентичними меблями, предметами побуту та колекцією козацької зброї. Їх доповнюють різноманітні укріплення – курені, вежі, огорожа, бойові знаряддя. Інша садиба – зразок козацького житла XVII століття, у якому відкрили Музей хреста з колекцією хрестів тих часів.
Тут поціновувачі історії краю, ентузіасти організовують екскурсії, вивчення традицій народознавства, майстер-класи для дітей і дорослих, катання верхи, театралізовані кінні вистави, показові виступи зі зброєю, а також народні свята. Досвідчені кухарі готують страви козацької кухні за давніми рецептами.
В Україні є дуже багато цікавих та захоплюючих місць. Одне з яких це центр народного мистецтва «Петриківка», створений за сприяння Спілки художників України, розпочав свою діяльність 23 жовтня 1991 року. Ідею організації підприємства, робота якого базувалась на колективній власності народних майстрів, підтримали В. А. Глущенко, Г. М. Самарська, М. І. Пікуш, Н. М. Рибак, О. І. Зінчук, В. І. Карпець, Н. І. Бородіна, які склали основу колективу на початку діяльності Центру.
Головний напрямок його діяльності – створення авторських художніх виробів ручної роботи у різноманітних матеріалах.
Орнаменти Петриківки мають глибоку символіку та особливе магічне значення своєрідного оберегу, що як і народна пісня зцілює та оберігає душу людини. Петриківський розпис відзначається особливою самобутністю та водночас органічно продовжує народні традиції Придніпров’я.
Петриківський розпис віддзеркалював духовну єдність людини з природою, ідею циклічності життя, яка виявлялась не лише в самому творі, але і в традиції щороку заново розписувати хату, що також відповідало внутрішній потребі людини в оновленні житла, сприяло розвитку майстра та школи. У світлоносній палітрі Петриківського розпису, яка будується на особливому сполученні та грі базових кольорів спектру, закодований образ сонячного світла.
Характерною особливістю петриківського розпису є переважання рослинних візерунків (здебільшого квіткових) і створення передусім фантастичних, небувалих у природі форм квітів. Використовується образ жар-птиці – міфічної істоти, що приносить щастя, з візерунками по всьому тулубі.
Найбільш широкого розвитку набуло створення виробів з дерева на токарній, столярній і ручно-різьбленій основах, оздоблених вишуканим петриківським розписом. Поряд із цим створюються розписи на папері, здійснюється виготовлення та розпис традиційних народних скринь, а також сучасних меблів. Створюється розпис інтер’єрів, архітектурних об’єктів, набуває поширення петриківський розпис на кераміці, гутному склі, металі, текстилі.
У виставковій залі та художніх майстернях Центру експонуються постійно діючі виставки, проводяться змістовні екскурсії та майстер-класи для дітей та дорослих.
За роки діяльності Центр став відомим об’єктом туризму, щороку його відвідує близько 10 тисяч шанувальників петриківського розпису. Успішно представлено мистецтво петриківського розпису не тільки на регіональних, всеукраїнських, але й на міжнародних виставках у США, Німеччині, Японії, Канаді.
На майстер класі всі без винятку спробували, як же це малювати Петриківські розписи. Поки одна група учасників малювала, то друга слухала не менш захоплюючу екскурсію по Петриківському музею етнографії. Повертаючись з екскурсії всі ділились враженнями, емоціями, які неможливо стримати.

1 липня завершилась триденна подорож «Природні та історико культурні пам’ятки Подніпров’я». Всі учасники задоволені та щасливі повертаються додому. Для більшості дітей це була одна з перших поїздок, коли вони так далеко поїхали від дому. Спочатку, звісно, вони трохи сумували, але впринципі це робити не було коли, мається на увазі – сумувати, адже в нас якщо не екскурсія то тренінг, якщо не тренінг -то вікторина. Дуже цікавою та захопливою виявилась прогулянка парком в центрі Дніпра.  Програма «Екологічними стежками рідної України» мандрує далі…