ДЕПАРТАМЕНТ ЕКОЛОГІЇ ТА ПРИРОДНИХ РЕСУРСІВ ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСНОЇ ДЕРЖАВНОЇ АДМІНІСТРАЦІЇ

Дата : 2020-08-17

ЕКОЛОГІЧНИМИ СТЕЖКАМИ РІДНОЇ УКРАЇНИ: ТАЄМНИЧІ СОЛЯНІ ПЕЧЕРИ БАХМУТА

Відбулася ще одна цікава та незвичайна екскурсійна подорож «Соляні печери Бахмута».

Перед початком маршруту організатори провели контроль температури тіла кожного учасника (температуру тіла контролювали ще кілька разів протягом дня), всім учасникам в обов’язковому порядку був проведений інструктаж щодо дотримання всіх протиепідемічних заходів, також кожний учасник отримав медичну маску та антисептики. Протягом всього екскурсійного маршруту постійно проводився контроль за дотриманням соціальної дистанції між учасниками подорожі.

Учасникам  «Екологічними стежками рідної України» з Райгородка та Краматорська відкрила свої таємниці незвичайна Донеччина – підземна і дуже солона, а об’єктами ознайомлення стали Бахмут та Соледар, де природа створила гігантські за обсягом і унікальні за хімічним складом та якістю поклади кам’яної солі.
250 млн років тому, впродовж пермського геологічного періоду, тут розташовувалася мілководна затока теплого тропічного моря, у яку потрапляла солона морська вода і випаровувалася під дією сонячного тепла.
Дещо пізніше тектонічні рухи перемістили нашарування солі і законсервували на мільйони років у надрах Землі. Сьогодні – це найбільше у Східній Європі родовище галіту (кам’яної солі), вміст NaCl у породах якого сягає 98%!
Місто Бахмут – одне з найдавніших на Донбасі – впродовж свого існування пережило багато подій і колізій, тому сьогодні може похвалитися строкатою та захоплюючою історією. За результатами досліджень воно потрапило до переліку найцінніших історичних міст нашої Батьківщини.
Бахмутський державний краєзнавчий музей бере свій початок від окружного історико-краєзнавчого музею, заснованого в 1924 році лікарем та природознавцем Б. Вальхом. У дванадцяти залах будинку місцевого промисловця В. Французова розташувалися експозиції відділів природи, народного побуту, історії ХІХ століття, громадянської війни, 1920-1930 рр., Великої Вітчизняної війни, післявоєнних п’ятирічок, літератури рідного краю.
Важко віднайти в природі речовину, яка б одночасно була і корисною копалиною, і хімічною сировиною, і харчовим продуктом, і лікарським препаратом. Всього два елементи у її хімічній формулі, а які безмежні можливості для застосування! Кухонна сіль – найдавніша спеція, єдина мінеральна речовина, яка вживається людиною в чистому вигляді. До появи консервів, пастеризації і холодильників сіль допомагала людині зберігати продукти і перетворилась на такий собі символ довговічності.
З початку XVIII століття на Донеччині сіль видобували виключно шляхом виварювання із солоної води озер та колодязів, пізніше – свердловин. Цим промислом займалися козаки, потім – промисловці. Пізніше сіль почали видобувати більш прогресивним шахтним способом. З 1881 року, коли була введена в експлуатацію Брянцівська шахта, яка належала приватній компанії генерала М. І. Летуновського, бере свій початок історія державного підприємства «Артемсіль». Цю подію вважають стартом промислового видобутку солі в регіоні.
Солі тут вистачить на всіх – і для їжі, і для сувенірів. Ми – у місті, де сіль усьому голова – у Соледарі! Активне життя розпочалось тут в кінці ХІХ століття, коли вчені довели існування надпотужних покладів кам’яної солі. Його головна туристична принада – екскурсії до соляної шахти та музею соляної промисловості. Перед виходом на маршрут екскурсантам проводять інструктаж з техніки безпеки і видають захисні каски. У ліфті туристів спускають у виробки шахти 3-біс, де зараз кам’яна сіль вже не видобувається.
Це місце вразить своїм оформленням будь-кого. Усі фігури (образи святих, дерева, казкові персонажі) зроблені із солі. Під час екскурсії Ви побачите соляні лабіринти, церкву, галерею, концертну залу та футбольне поле. За роки роботи кілька поколінь соляних шахтарів прикрасили стіни цікавими барельєфами. Деякі з прикрас створили професійні скульптори вже після закриття виробки.
Тут діє спелеосанаторій, у якому лікують захворювання дихальної системи та щитовидної залози і особливо допомагають дітям.