ДЕПАРТАМЕНТ ЕКОЛОГІЇ ТА ПРИРОДНИХ РЕСУРСІВ ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСНОЇ ДЕРЖАВНОЇ АДМІНІСТРАЦІЇ

Дата : 2020-08-29

ЕКОЛОГІЧНИМИ СТЕЖКАМИ РІДНОЇ УКРАЇНИ: юні донеччани подорожують у серце козацької свободи!

Національний заповідник «Хортиця» був заснований у 1965 р. і об’єднав безпосередньо острів Хортиця і прилеглі острови та скелі: Байда, Дубовий, Ростьобин, Три Стоги, Середня, Близнюки, урочище Вирва на правому березі Дніпра, що мають загальнодержавне та історичне значення.
Хортиця – найбільший острів на Дніпрі та найбільший річковий острів у Європі (його площа складає близько 2,5 тис. гектарів, довжина 12,5 км, ширина 2,5 км), розташований між порогами Дніпра та плавнями Великого лугу Запорозького.
Він дивує відвідувачів своїми численними та унікальними памʼятками.
У складі Національного заповідника «Хортиця» функціонують:
– унікальний Музей історії запорозького козацтва;
– Історико-культурний комплекс «Запорозька Січ»;
– меморіально-туристичний комплекс «Протовче», відвідавши який можна побачити залишки Великого лугу Запорозького;
– лапідарій на території меморіально-туристичного комплексу «Скіфський стан» («Зорова могила»).
У Запоріжжі, у водах Дніпра виходять на денну поверхню породи Українського кристалічного щита, утворюючи мальовничі пороги. Беручи до уваги наукове, історичне та естетичне значення території, у 1974 році взяли під охорону 1383 га, створивши геологічний заказник загальнодержавного значення «Дніпровські пороги».
До заказника увійшли: частина острова Хортиця, острів Байди, острів Дубовий, скелі Стіг-1, Стіг-2, Стіг-3 та Два Брати. Давні граніти, гнейси й магматити у багатьох місцях відслонюються, утворюючи урвисті береги та скелі.
Природні комплекси, які охороняються, досить різноманітні: наскельна рослинність, байрачні ліси, цілиний степ, дніпровські плавні. До рідкісних видів рослин відносяться: ковила волосиста, ковила Лессінга, тюльпан Шренка, шафран сітчастий, астрагал шерстистоквітковий, сальвінія плаваюча, водяний горіх плаваючий.
Найбільша за площею рівнинна частина острова зазнала максимального втручання людини. Раніше вона майже повністю була вкрита степовою рослинністю. Зараз північна частина острова вкрита штучними листяними та хвойними насадженнями, центральна зайнята сільськогосподарськими угіддями. Природні біоценози займають лише 25% території.
На схилах балок та уздовж східного й західного узбережжя дивом вціліли безцінні степові осередки з угрупованнями ковили волосистої, найкрасивішої, пірчастої та мигдалю низького.
У великих балках плато збереглися байрачні ліси, де ростуть дуб, в’яз, груша звичайна та клен татарський.
Найбільші мешканці острова – плямисті олені. У плавнях, приплавневих луках та в лісах південної частини Хортиці живуть дикі кабани. У затишних місцях влаштовує свої нори лисиця, яка полює на зайця сірого, їжака звичайного, ласку, мишу лісову, полівку звичайну, білозубку малу.
Скелі серед води – царство птахів. Тут знаходять собі притулок сріблясті, звичайні та каспійські мартини, великі баклани. Серед хижих птахів можна побачити яструбів, канюків, соколів, сову, совку та хатнього сича.