ДЕПАРТАМЕНТ ЕКОЛОГІЇ ТА ПРИРОДНИХ РЕСУРСІВ ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСНОЇ ДЕРЖАВНОЇ АДМІНІСТРАЦІЇ

Дата : 2020-08-27

ЕКОЛОГІЧНИМИ СТЕЖКАМИ РІДНОЇ УКРАЇНИ: ЮНІ НАТУРАЛІСТИ З ДОНЕЧЧИНИ ЗНАЙОМЛЯТЬСЯ ІЗ ЗАПОРІЗЬКИМ «ВЕЛИКИМ ЛУГОМ»

Вітаємо учасників  «Екологічними стежками рідної України» – юних натуралістів з Мар’їнського району (м. Курахове, сіл Єлизаветівка, Іллінка, Веселий гай, Антонівка, Катеринівка, Костянтинівка, Дачне)!
Запорозьке козацтво – гордість української нації, найвищий злет у її віковічному розвитку. Відстоюючи політичну свободу, православну віру, славні українські козаки кожний клаптик своєї землі поливали кров’ю й щедро засівали своїми кістками. Вони опанували всю Наддніпрянщину, завели тут власний соціальний і військовий лад – стали творцями нової української держави. Перекази та легенди, які дійшли до нас через віки, оповідають про богатирів-героїв, до славетної когорти яких мріяв належати кожен. Сьогодні ми відвідаємо цю священну для кожного українця землю, познайомимося з її природними та історичними багатствами.
Аби вдихнути на повні груди напоєного запахами трав і квітів степового повітря, радимо мандрувати в Національний природний парк «Великий Луг». Основою створеного в 2006 році парку стали: регіональний ландшафтний парк «Панай» і заказники загальнодержавного значення: орнітологічний – «Великі і Малі Кучугури» та ландшафтний – «Крутосхили Каховського водосховища».
На сьогодні 16756,0 га охоронюваної території – це частина Каховського водосховища з архіпелагом островів Великі і Малі Кучугури, ділянка його берегової лінії в районі населених пунктів Скельки – Енергодар, Маячанська балка та урочище Білозірське. Заповідані ландшафти – степи, байрачні, заплавні ліси та штучні насадження луки, болота та водні комплекси.
Територія Великого Лугу тривалий час перебувала у володіннях Запорозької Січі і мала велике значення для розвитку її господарства. Угіддя щороку розподілялися жеребкуванням між 38 куренями. Села Балки, Маячка, Скельки та нині затоплене село Басанька були козацькими зимівниками. Саме тут вперше в Європі були створені штучні ліси, які козаки висаджували з військово-оборонною метою.
У Великому Лузі виявлена одна з останніх у світі популяцій волошки Конки, на степових схилах збереглись рідкісні формації мигдалю низького, ковили волосистої та ковили Лессінга. На мілководних ділянках водойм парку представлені реліктові водні угруповання: сальвінія плаваюча, водяний горіх плаваючий, а також типові: латаття біле, глечики жовті.
Велике природоохоронне і наукове значення має збереження видів, що перебувають під загрозою зникнення у світовому масштабі, з яких на території парку зростають: глід український, жабриця Лемана, жовтозілля дніпровське, цимбохазма дніпровська, чебрець дніпровський, астрагал шерстистоквітковий.
Територія парку – ядро збереження нерестових угідь риб Каховського водосховища, з яких до Червоної книги України занесені стерлядь та марена дніпровська.
Тут мешкають ондатра, єнотовидний собака, свиня дика, заєць сірий, лисиця, куниця кам’яна, козуля.
Особливим багатством видів вирізняються водно-болотні птахи, серед яких крижень, качка сіра, чирок–тріскунок, чирок–свистунок, чернь білоока, шилохвіст, чернь червоноголова, чернь чубата, чернь червонодзьоба тощо.