ДЕПАРТАМЕНТ ЕКОЛОГІЇ ТА ПРИРОДНИХ РЕСУРСІВ ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСНОЇ ДЕРЖАВНОЇ АДМІНІСТРАЦІЇ

Дата : 2020-08-17

ЕКОЛОГІЧНИМИ СТЕЖКАМИ РІДНОЇ УКРАЇНИ: ЗНАЙОМСТВО З ТАЄМНИЦЯМИ СТЕПІВ ДОНЕЧЧИНИ

Донеччина… Для більшості з нас цей регіон асоціюється з шахтами, териконами і металургійними комбінатами… Але існує й інша Донеччина – недоторкана, незвідана і загадкова, яка, завдяки заходу «Екологічними стежками рідної України», відкрила учасникам подорожі «Степи Донеччини» (діти сільських шкіл Миколаївської ОТГ, м. Міколаївка, с. Маяки, Слов’янський р-н) свої найзаповітніші таємниці.
Це були захоплюючі спостереження в природі, які проводили справжні знавці своєї справи – люди, що присвятили життя збереженню природних комплексів рідного краю.
Під час подорожі ми не забували про дотримання всіх протиепідемічних заходів: контроль температури тіла учасників Програми (перед поїздкою та протягом дня), проведення інструктажів, забезпечення всіх учасників індивідуальними засобами захисту (медичними масками), антисептиками; контроль за дотриманням соціальної дистанції.

Перша зупинка – ботанічний заказник «Гектова балка», розташований неподалік села Никанорівка на Добропільщині. Саме тут природа створила і зберегла для нас унікальний комплекс степової рослинності, представлений численними рідкісними та ендемічними видами. На західних відрогах Донецького кряжу, на ділянці площею 40 га, вчені визначили майже 300 видів рослин, більше десятка з яких потрапили до переліків рідкісних і зникаючих рослин різних рангів – від місцевого до світового рівня.
Наступний наш наступний об’єкт – заказник «Заплава річки Бик» – частина долини річки Бик площею 288 га з унікальним набором природних комплексів. На невеликій ділянці охороняються різнотравно-ковиловий степ, на який припадає 80% загальної площі заказника, деревно-чагарникові зарості та приурочена до водотоків прибережно-водна та суто водна рослинність.
Цікавою є не лише природа, а й історія краю. Тому далі ми попрямували до села Юрʼївка, що на Добропільщині. Засноване в 1763 р. полковником царської армії Юрʼєвим на землях, дарованих імператрицею Єкатериною ІІ. Його першими поселенцями були селяни-втікачі і козаки Самарської паланки. Сьогодні це невелике і дуже мальовниче поселення, де нас зацікавили рідкісні для степової зони 300-річні дуби та осокори. Ці лісові велетні вражають своїми розмірами і гордовитою поставою.
Війна на Сході України назавжди змінила життя мільйонів українців, зруйнувала їхні домівки, забрала рідних і близьких. Не обійшла вона стороною і унікальну природу Донеччини, знищивши багато цінних об’єктів. Не став винятком і регіональний ландшафтний парк «Краматорський», частина території якого була хижацьки розорана. Розташований навколо промислового гіганта – міста Краматорськ, він – природна перлина, зелені легені міста. Його загальна площа – 1739 га і складається він з пʼяти окремих відділень: «Біленьке», «Білокузьминівське», «Пчьолкінські закамʼянілі дерева», «Камишеваха», «Шабельківська».
І на останок, учасники подорожі відвідали село Олександро-Калинове у Костянтинівському районі. Створений у 2011 році силами місцевих жителів, музей сьогодні об’єднав краєзнавчу частину, музей сільськогосподарського реманенту та відділ нової історії. В кімнатах музею – відтворені інтер’єри сільської хати, на подвір’ї музею стоять старий трактор «Універсал», колодязь-журавель, кам’яна статуя скіфського воїна, металеві та кам’яні знаряддя праці селян 18-19 століть.
Віддаючи данину пам’яті героям сучасності, в музеї відкритий зал нової історії, присвячений подіям сучасної російсько-української війни. Його створили на честь Сергія Ісаєва з Костянтинівки, який загинув у бою біля селища Новгородське. У цій же залі зберігається одна з маскувальних сіток, яку сплели для військових місцеві патріоти з групи «Смолянська путанка».