ДЕПАРТАМЕНТ ЕКОЛОГІЇ ТА ПРИРОДНИХ РЕСУРСІВ ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСНОЇ ДЕРЖАВНОЇ АДМІНІСТРАЦІЇ

Дата : 2019-12-26

НАЦІОНАЛЬНОМУ ПРИРОДНОМУ ПАРКУ  «МЕОТИДА» — 10-РОКІВ

Національний природний парк «Меотида» має досить тривалий та важкий шлях створення й може вважатися передтечею заповідної справи Донеччини. Ще у 1894 році уряд російської імперії виділив професорові Докучаєву В.В. Маріупольську степову ділянку, де видатний учений мріяв зберегти заповідний режим. Нажаль, спадкоємці цього не зробили. З  1921 року ентузіасти з маріупольского краєзнавчого музею розпочали боротьбу за заповідання Білосарайської коси, і в липні 1926 року її територію було оголошено мисливським заказником, у квітні 1927 року — заповідником місцевого значення, а в липні того ж року — включено до складу заповідника республіканського значення. Але, в липні 1937 року заповідний статус було скасовано.

Новий етап охорони узбережжя Азовського моря був більш вдалим і розпочався із створення Донецького ботанічного саду (1965) та низки заповідних територій різних за статусом та площею: «Соснові культури» (1972), «Крива коса» (1978), «Білосарайська коса» (1980), «Кривокоський лиман»(1981), «Бакаї Кривої коси» (2002), «Приазовський чапельник» (2000) та «Єланчанські бакаї» (2002), зарезервовані території для оголошення ще одного – «Азовський берег». Все це склало фундамент, на якому у 2000 році було створено регіональний ландшафтний парк «Меотида». На базі регіонального ландшафтного парку «Меотида», на узбережжі та акваторії Азовського моря Указом Президента України  від 25 грудня 2009 року було створено національний природний парк з однойменною назвою. Загальна площа парку становить 20720,9531 га земель державної власності, а саме: 3580,95 га земель, що надаються (у тому числі із вилученням у землекористувачів) національному природному парку в постійне користування; 2762,73 га земель, що включаються до складу парку без вилучення; а також 14377,28 га прилеглих ділянок Азовського моря. Підпорядкований на той час Міністерству екології та природних ресурсів України.

Національний природний парк «Меотида» розташований на території Нікольського, Мангушського та Новоазовського районів Донецької області. Структурно національний природний парк «Меотида» розподіляється на два відділення: «Лукомор’я» — площею 2709,8 га, території, та 6321,5 га акваторії моря, загалом 9031,3 га, що згруповані навколо водно-болотного угіддя міжнародного значення «Затока Крива та коса Крива» та «Білосарайське» -загальною площею 9595,0 га, з яких             4373,6 га, території; та 5221,4 га акваторії моря. Логічним центром відділення є водно-болотне угіддя міжнародного значення «Затока Білосарайська та коса Білосарайська».

Рослинний покрив парку характеризується флористичною та фітоценотичною унікальністю, багатством флори, раритетними видами. Тільки за екологоценотичною класифікацією тут виділено 49 формацій солончакової, степової, болотяної, водної, піщаної та синантропною рослинності, з яких 4 занесені до Зеленої книги України, а також безліч ділянок формацій, в угрупуваннях яких зростають види Червоної книги України. Загальний флористичний список складає 643 види, що відносяться до 289 родів та 69 сімейств. З них, лише на приморській терасі зростає   520 видів, з яких більш ніж 40 — ендемічних та субендемічних видів, які характерні для південного сходу України. У складі флори парку 14 реліктових видів.

Багатий тваринний світ парку, але за видовим різноманіттям не мають собі рівних пернаті. У суворі зими, поблизу закованого у крижаний панцир моря комфортно почуваються біла полярна сова й пуночки, у теплі – на лиманах влаштовуються граційні лебеді-шипуни. В період міграції серед численної армії мігруючих птахів можна побачити степову красуню дрохву, лісового самітника чорного лелеку, посланницю далекої тундри червоноволу казарку та гірського мандрівника грифа.

Гордістю парку є численні поселення гідрофільних птахів, а угруповання на стрілці Кривої коси унікальне в масштабах Європи. Тут, на кількох гектарах черепашкового пляжу, який майже з чотирьох боків омивається Азовським морем, гніздяться десятки тисяч рябодзьобого, річкового та малого крячків, сріблястого мартина та мартина каспійського.

Влітку 2009 року на «дзензику» Кривої коси вперше в новітній історії за гніздилися кучеряві пелікани. Це єдиний науково підтверджений факт розмноження цих, занесених до Червоної книги України, птахів у нашій державі.

Розповсюдження каспійського мартина обмежене всього кількома місцями на Євразійському континенті. Вид занесено до Червоної книги України і показово, що з початком активної охорони в національному природному парку «Меотида» чисельність цих птахів різко зросла від маленького поселення до величезної колонії. Співробітники парку роблять усе, щоб зросла чисельність інших видів занесених до Червоної книги України: ходуличника, кулика-сороки, пісочника морського, лучного та степового (одне з останніх місць перебування в Україні) дерихвостів, чорноголової вівсянки (єдине в Україні групового гніздування), дельфіна-азовки, степового тхора, перегузні, борсука, мишівки степової і вухатого їжака (єдине в Україні місце перебування), жовточеревого полоза. На території парку зустрічаються понад 250 видів птахів (близько 100 з яких — гніздяться), 49 видів ссавців, 7 видів плазунів, 5 видів земноводних, 79 видів риб, понад 1500 видів комах та багатьох інших безхребетних тварин.

На жаль, сьогодні частина парку знаходиться на непідконтрольній українській владі території Донецької області.

Працівники національного природного парку «Меотида» щодня забезпечують охорону заповідних природних комплексів та об’єктів, проводять рекреаційну діяльність та екскурсії, ведуть екологічну освітньо-виховну роботу серед місцевого населення, виховуючи у громадян почуття любові та дбайливе ставлення до рідної природи. Особливої подяки заслуговує екологічне виховання молодого покоління, адже саме від їх обізнаності, екологічної освіченості та почуття відповідальності залежить, яким буде майбутнє і нашого регіону, і всієї України.

В 2019 році за рахунок коштів обласного фонду охорони навколишнього природного середовища було організовано та проведено науково-технічну конференцію «Біорізноманіття степової зони України: вивчення, збереження, відтворення» (з нагоди 10-річчя створення національного природного парку «Меотида»), яка відбулась 16-18 жовтня 2019 року в с. Урзуф Мангушського району та видано науково-інформаційний довідник-атлас: «Національний природний парк «Меотида» — перлина Донецького Приазов’я».

Щиро вітаємо співробітників національного природного парку «Меотида» з нагоди 10–ї річниці створення національного природного парку «Меотида»! Бажаємо натхнення, успіхів, удачі, витривалості та ентузіазму у Вашій благородній справі, результативної роботи та нових досягнень, сил та наснаги на шляху збереження та примноження рідної природи — безцінного багатства нашого краю!