ДЕПАРТАМЕНТ ЕКОЛОГІЇ ТА ПРИРОДНИХ РЕСУРСІВ ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСНОЇ ДЕРЖАВНОЇ АДМІНІСТРАЦІЇ

Дата : 2017-09-25

ПРО УТИЛІЗАЦІЮ РТУТНИХ ЛАМП

Lampa-lumen-456-300x225Багато хто з нас використовує у побуті енергозберігаючі (люмінісцентні) лампи. Люмінесцентна лампа — це скляна трубка, наповнена парами ртуті низького тиску. При включенні лампи в мережу атоми ртуті іонізуются потоком електронів, що вилітають з гарячого катода, і в трубці виникає тліючий розряд. Спектр випромінювання ртуті лінійчатий, він містить кілька яскравих ліній у синій, фіолетовій і ультрафіолетовій областях, неприємних і навіть шкідливих для очей. Тому стінки ламп покриті шаром люмінофора, речовини, що випромінює блакитне або більш тепле світло, що нагадує природне (їх раніше називали лампами денного світла). А кварцові лампи без люмінофора використовують для дезінфекції приміщень і для засмаги.

У всіх люмінесцентних ламп є загальний і досить істотний недолік: кожна містить до 3-5 міліграмів ртуті. Розроблений ВООЗ перелік найпоширеніших і найнебезпечніших забруднювачів навколишнього середовища серед інших включає ртуть. Так, наприклад, при обсязі кімнати 40 м3 концентрація парів ртуті в разі руйнування 1 люмінісцентної лампи складе від 0,075 до 0,125 мг/м3 . Це приблизно в 400 разів вище гранично допустимої концентрації для атмосферного повітря. Під час вдихання повітря, що містить пари ртуті в концентрації не вище 0,25 мг/м³, остання затримується й накопичується в легенях. У випадку більш високих концентрацій ртуть усмоктується непошкодженою шкірою. Залежно від кількості ртуті й тривалості її надходження в організм людини можливі гострі та хронічні отруєння, а також мікромеркуріалізм. Найбільше до ртутних отруєнь чутливі жінки й діти.

Оскільки пари ртуті отруйні, відпрацьовані лампи необхідно здавати на утилізацію. Але сьогодні їх часто просто викидають, заражаючи ґрунт і повітря. Утилізацією небезпечних відходів до яких відносяться відпрацьовані люмінісцентні лампи в Україні займаються виключно організації, які мають відповідну ліцензію. Треба відзначити, що в Україні практично відсутні виробничі потужності для переробки таких ламп — їх не більше 7-ми. Єдине державне підприємство по переробці таких ламп знаходиться в Горлівці і сьогодні не працює з відомих причин. Тому деякі компанії, які отримали ліцензію на утилізацію, за фактом нею не займаються, а створюють таку видимість, а ми дізнаємося зі ЗМІ про факти поховання небезпечних ртутьвмісних ламп на стихійних звалищах поблизу житлових районів.

Тому, у сучасних умовах надзвичайно актуальною є проблема утилізації ртутьвмісних відходів не лише на території Донецької області, але і для країни в цілому.d850ce21c974afa41ec6a601c912a5a9

Програмою поводження з відходами в Донецькій області на 2016-2020 роки (далі – Програма) передбачається розвиток сфери поводження з небезпечними відходами на території області шляхом оснащення регіональних центрів поводження з відходами необхідними машинами та обладнанням для збору, транспортування, утилізації та знешкодження небезпечних відходів різного  походження. В рамках Програми за кошти обласного фонду охорони навколишнього природного середовища для КП «Донецький регіональний центр поводження з відходами» придбано установку з утилізації ртутьвмісних відходів «SYSTEM HERBORN» ІІІ покоління виробництва Німеччини. Унікальність обладнання полягає у тому, що це перша мобільна установка з утилізації ртутьвмісних відходів в Україні.

У процесі утилізації відпрацьовані лампи поділяються на складові: скло, металевий цоколь, люмінофор та ртуть. Очищені цоколі і бите скло можна використовувати як вторинну сировину. Наприклад, при виробництві тротуарної плитки. Технологія повністю безпечна для навколишнього природного середовища та здоров’я людини. Потужності установки достатньо для утилізації ртутьвмісних відходів не лише на території Донецької області, але і у суміжних регіонах.

Після отримання відповідних ліцензій підприємство розпочне прийом ртутьвмісних відходів від підприємств області та населення.