ДЕПАРТАМЕНТ ЕКОЛОГІЇ ТА ПРИРОДНИХ РЕСУРСІВ ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСНОЇ ДЕРЖАВНОЇ АДМІНІСТРАЦІЇ

Дата : 2015-12-30

Рекомендації департаменту екології та природних ресурсів щодо проведення природоохоронних акцій у містах і районах області у 2016 році

Протоколом засідання колегії обласної державної адміністрації № 8 від 26.11.2015 екологічну освіту та екологічне виховання населення визначено одними з пріоритетних напрямів роботи у сфері охорони навколишнього природного середовища. Відповідно до п. 3.6 зазначеного протоколу виконавчим органам міських рад, райдержадміністраціям, військово-цивільним адміністраціям необхідно в термін до 01 січня 2016 року забезпечити формування, затвердження та оприлюднення переліку природоохоронних акцій на 2016 рік.

З метою формування у дітей, молоді та громадськості області екологічного світогляду та пропаганди дбайливого ставлення до природи департаментом екології та природних ресурсів в міста та райони області було розроблено перелік природоохоронних акцій, рекомендованих для проведення у 2016 році:

№ п/п
Назва екологічного заходу
Термін проведення
Інформація про захід
1
Всесвітній День охорони водно-болотяних угідь
2 лютого
В цей день в 1971р. в Іранському місті Рамcар підписано Конвенцію про водно-болотні угіддя, що мають міжнародне значення, головним чином, як середовища існування водоплавних птахів (Рамсарська конвенція). В 1996р. постійний комітет Конвенції вибрав 2 лютого – річницю підписання Рамсарської конвенції, — як дату святкування та проголошення Конвенції про водно-болотяні угіддя на усій земній кулі.
2
Всеукраїнський конкурс «До чистих джерел»
Протягом року
Мета конкурсу – силами громадськості здійснити пошук джерел, розчищення, облаштування та догляд території навколо джерел питної води: струмків, колодязів, артезіанських свердловин.
3
Всеукраїнська акція «Первоцвіт» та конкурси «Збережемо первоцвіти»
березень-квітень
Мета — формування у дітей та підлітків екологічного світогляду, пропаганда дбайливого ставлення до природи, залучення до збереження ранньоквітучих рослин.
3
Всесвітній день лісів
21 березня
Цей день відзначається урядами та міжнародними організаціями для визначення плану збереження лісів, збільшення кількості зелених насаджень.
4
Всесвітній день води (Всесвітній день охорони водних ресурсів)
22 березня
Генеральна асамблея ООН оголосила 22 березня Всесвітнім днем водних ресурсів (резолюція 47/193 від 22 грудня 1992 року) з метою підвищення рівня обізнаності про значення і важливість води для продовження життя на Землі, раціональне використання водних ресурсів для підвищенню рівня економіки і соціального добробуту.
5
Всесвітня акція «Година Землі»
остання субота березня
Започаткована в Сіднеї (Австралія) в 2007 році, має на меті продемонструвати урядам країн світу, бізнес-організаціям та людям, що дії проти глобального потепління не тільки необхідні, але й можливі (Пропонується на одну годину вимкнути світло та електроприбори).
6
Міжнародний день птахів (День зустрічі птахів)
1 квітня
Проходить щорічно в рамках програми ЮНЕСКО «Людина і біосфера». 1 квітня 1906 року була підписана Міжнародна конвенція по охороні птахів. День птахів – це не лише річниця Конвенції, але і час прильоту пернатих із зимівель. Вперше цей день, як масове дитяче свято, став проводитися в Сполучених Штатах Америки. Організатором виступив педагог з містечка штату Пенсільванія. Незабаром його підтримала одна з популярних газет «Пітсбургська телеграфна хроніка», що почала популяризацію Дня птахів.
7
Всеукраїнський день довкілля
третя субота квітня
Відзначається в Україні з 1999 р. Встановлений Указом Президента України «Про День довкілля» на підтримку ініціативи Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України і громадських природоохоронних організацій з метою розвитку діяльності, започаткованої Всеукраїнською акцією «Дерево Життя» та іншими громадськими ініціативами(суботники, озеленення територій тощо).
8
Міжнародний день Землі
22 квітня
Вперше організований 22 квітня 1970р. у Нью-Йорку. З 1990р. цей день проголошено міжнародним, в Україні відзначається з 1992 року.
9
Свято екологічної освіти
12 травня
Святкується викладачами навчальних закладів та студентами у зв’язку з важливістю екологічної освіти, формування екологічної свідомості та обміну досвіду між державами.  Організовується у навчальних закладах усіх рівнів, починаючи з дитячих садків та закінчуючи вищими навчальними закладами.
10
Міжнародний день біологічного різноманіття
22 травня
20 грудня 2000р. Генеральна Асамблея ООН оголосила 22 травня Міжнародним днем біологічного різноманіття (резолюція 55/201). В цей день була прийнята Конвенція про біологічне різноманіття . Раніше цей День відзначався 29 грудня, але у 2000 р. Конференція учасників Конвенції рекомендувала змінити дату для того, щоб привернути більше уваги до цього заходу і, поглибити розуміння питань біорізноманітності і підвищити обізнаність про них.
11
Всесвітній день навколишнього середовища
5 червня
Проголошений 15 грудня 1972 р. Генеральною Асамблеєю ООН, проводиться з метою поглиблення суспільного усвідомлення необхідності зберігати і покращувати довкілля. Обрання цієї дати обґрунтовано тим, що саме в цей день відкрилася Конференція ООН із проблем навколишнього середовища (Стокгольм, 1972), за результатами якої створено Програму ООН з навколишнього середовища (ЮНЕП).
12
Всесвітній день боротьби з оспустелюванням та посухами
17 червня
Проголошений Генеральною Асамблеєю ООН у 1994 р., коли була прийнята Конвенція ООН про боротьбу з опустелюванням.
13
Міжнародний День енергозбереження
11 листопада
Основна мета – привернути увагу влади та громадськості до раціонального використання ресурсів та розвитку відновлюваних джерел енергії.
14
Всеукраїнські природоохоронні акції «Збережи ялинку»та екологічні конкурси «Замість ялинки – зимовий букет» та «Новорічна композиція»
грудень
Метою акцій є загострення уваги громадськості, бережне ставлення та збереження живої природи в зимову пору.
15
Всеукраїнські природоохоронні акції «Наша допомога птахам»
грудень — березень
Мета — виховання дбайливого ставлення до природи рідного краю та почуття відповідальності за довкілля, практична допомога птахам, ознайомлення з їхнім видовим різноманіттям птахів.
16
Екологічна акція «Чисте місто — чиста совість» протягом року
протягом року
Мета акції — сприяти формуваннюактивної життєвої позиціїшколярів, екологічномувихованню учнів та жителів міста.
17
Екологічна акція «Здай батарейку»
протягом року
Мета акції — просвітницька діяльність (роз’яснення того, яку небезпеку для природи і людини несуть викинуті разом зі звичайним сміттям батарейки);
сприяння в організації активного збору та здачі використаних батарейок в спеціально обладнані по місту пункти, сприяння в організації утилізації батарейок;зміна ставлення людей до небезпечних відходів, роздільного збору сміття та екології в цілому.