ДЕПАРТАМЕНТ ЕКОЛОГІЇ ТА ПРИРОДНИХ РЕСУРСІВ ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСНОЇ ДЕРЖАВНОЇ АДМІНІСТРАЦІЇ

Дата : 2017-05-15

СПІВРОБІТНИКИ ДЕПАРТАМЕНТУ ВІДВІДАЛИ ДІЛЯНКИ «БІЛОКУЗЬМІНІВСЬКІ» РЛП «КЛЕБАН-БИК» ТА РЛП «КРАМАТОРСЬКИЙ»

DSCN1857З метою пошуку нових перспективних ділянок ПЗФ та дослідженням флори і фауни співробітники відділу природно-заповідних територій, лісового господарства департаменту екології та природних ресурсів облдержадміністрації відвідали 2 ділянки «Білокузьмінівські», які є однією частиною масштабних крейдяних схилів на межі Краматорська та Костянтинівського району біля с. Білокузьмінівка, належать з заходу – РЛП «Краматорський», з сходу- РЛП «Клебан-Бик».  Площа об’єкту природно-заповідного фонду на території Краматорської міської ради – 373,9 га, та ділянки на території Костянтинівського району – 167,1 га. Під’їзних шляхів мало, біля підніжжя водно-болотяна місцевість, по декуди спостерігаються наслідки недавніх бойових дій.DSCN1679

Місцевість є територією різнотравно-типчаково-ковилистого степу з спорадичними байрачними лісами з скелеподібними відслоненнями крейди. Рельєф ділянки хвилястий, місцями пересічений балками і ярами з унікальними відслоненнями скелеподібної крейди. Особливість ділянки «Білокузьмінівська» РЛП «Краматорський» — геологічна  пам’ятка природи місцевого значення «Скелеподібне оголення верхньої крейди» щонайменше 20 м заввишки, а сама гора – 40 м, яка має особливе природоохоронне, наукове, естетичне, пізнавальне і культурне значення. На ділянці «Білокузьмінівська» РЛП «Клебан-Бик» знаходиться схожий крейдовий масив незначного розміру (місцева назва – «Шарувата гора»), що наче складений з величезних крейдяних блоків.

На цей час рослинність ділянки квітне небаченими фарбами. Особливо помітна ентомофауна — махаон (Papilio machaon), подалірій (Iphiclides podalirius), поліксена (Zerynthia polyxena). З птахів зустрічались звичайні шпаки, чорноголовий чекан, одуд, жайворонки, різні види дроздів, коноплянки, сіра куріпка, припутень.

Дивовижно, що навколо каскаду крейдяних схилів регіону, що не входять до складу території РЛП ще залишилися великі площі цілинного степу, де окрім спорадичного випасу худоби, не ведеться господарська діяльність. Це має велике значення для створення тут нових об’єктів ПЗФ, подальшого пильного вивчення ділянок на предмет знаходження рідкісних видів тварин та рослин ЧКУ та неповторних незайманих екосистем, і крейдяних геологічних структур.