ДЕПАРТАМЕНТ ЕКОЛОГІЇ ТА ПРИРОДНИХ РЕСУРСІВ ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСНОЇ ДЕРЖАВНОЇ АДМІНІСТРАЦІЇ

Дата : 2020-05-14

В ДОНЕЦЬКІЙ ОБЛАСТІ ПРАЦЮЄ АВТОМАТИЗОВАНА СИСТЕМА КОНТРОЛЮ ВОДНИХ РЕСУРСІВ РІЧКИ СІВЕРСЬКИЙ ДОНЕЦЬ

Для забезпечення систематичних спостережень за гідрохімічними показниками у тому числі в рамках кризового моніторингу створена автоматизована система контролю водних ресурсів р. Сіверський Донець

Наразі встановлені та працюють два гідропости на річці Сіверський Донець це:

• Гідропост 1 – м. Святогірськ, вул. Набережна, будинок рятувальної станції, вище питного водозабору;
• Гідропост 2 – смт. Райгородок, вул. Східна, 1-а. (плотина), в місці центрального водозабору.

Крім суто екологічного моніторингу, ці гідропости мають цілком практичне призначення, яке дозволяє вчасно реагувати на зміни якості природної води та оперативно приймати господарські рішення водокористувачам, таким як наприклад КП «Компанія «Вода Донбасу», вчасно коригувати технологію водопідготовки.

Зазначені гідропости працюють з вересня 2019 року у стабільному режимі, та отримані данні дають змогу зробити перші висновки про роботу автоматизованої системи контролю водних ресурсів р. Сіверський Донець.

Державний моніторинг поверхневих вод є складовою частиною державної системи моніторингу довкілля і здійснюється в системі Державного агентства водних ресурсів України згідно з ст. 16 Водного кодексу України, постановами Кабінету Міністрів України від 19.09.2018 № 758 «Про затвердження Порядку здійснення державного моніторингу вод» та від 30.03.1998 № 391 «Про затвердження Положення про державну систему моніторингу довкілля», а також Положенням про Державне агентство водних ресурсів України, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20.08.2014 № 393.

Моніторинг якості води р. Сіверський Донець проводить Сіверсько-Донецьке басейнове управління водних ресурсів в межах Харківської, Донецької та Луганської областей. Крім того, якість води в місцях водозабору контролюється первинними водокористувачами для забезпечення своїх виробничих потреб.

Якість води р. Сіверського Дінця багаторазово перевіряється, а в чому складається потреба в автоматизованій системи контролю, які у неї переваги та що від неї можна очікувати?

💧💧💧Перша перевага – оперативність. Сіверсько-Донецьке басейнове управління водних ресурсів та водокористувачі проводять свої дослідження згідно планів моніторингу, тобто кожного дня, кожної години, одночасно в декільках точках дослідження не є для них можливим та раціональним. З цією задачею легко справляється створена автоматизована система контролю водних ресурсів р. Сіверський Донець, яка працює при будь-яких погодних умовах, 24 години на добу та 7 днів на тиждень.

💧💧💧Друга перевага – доступність. Результати аналізів доступні юридичним і фізичним особам, які мають щодо них обґрунтований інтерес. Спостерігати за роботою системи можна в онлайн-режимі на сайті Департаменту екології та природних ресурсів Донецької обласної державної адміністрації. В разі різкого погіршення якості води на зазначених гідропостах, до роботи залучаються всі зацікавлені сторони. Вони підтвердять чи спростують факт забруднення, в разі підтвердження буде встановлено масштаби та джерело забруднення.

💧💧💧Третя перевага – зрозумілість. Автоматизована система контролю водних ресурсів р. Сіверський Донець аналізує по 14 показникам якості води. Це є індикаторні показники, які між собою пов’язані, мають встановлені нормативи, прості в визначенні та інтуїтивно зрозумілі.

💧💧💧Четверта перевага – прогнозованість. Як було зазначено вище, система працює в безперервному режимі, що дає змогу отримувати великий масив даних, на підставі яких можна робити прогнози. На разі довгострокові прогнози ще робити зарано, так як не має даних за повний рік, але короткострокові на тиждень, місяць можна робити.

За інформацією Центру екомоніторингу довкілля Донецької області