ДЕПАРТАМЕНТ ЕКОЛОГІЇ ТА ПРИРОДНИХ РЕСУРСІВ ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСНОЇ ДЕРЖАВНОЇ АДМІНІСТРАЦІЇ

Дата : 2018-01-26

ВВЕДЕННЯ В ДІЮ ОНОВЛЕНОЇ НОРМАТИВНОЇ ГРОШОВОЇ ОЦІНКИ ЗЕМЕЛЬ МІСТА ДРУЖКІВКА

2У грудні  2017 року відбувся брифінг «Введення в дію оновленої нормативної грошової оцінки земель міста Дружківка», який для представників місцевих ЗМІ провів начальник відділу земельних ресурсів виконавчого комітетуміської ради Сергій Петрусенко.

У першу чергу він зазначив, що практичне здійснення земельної реформи, упровадження приватної власності на земельні ділянки й платний характер використання землі вимагає створення економічного механізму регулювання земельних відносин, важливим елементом якого є оцінка землі. Прийняті на державному рівні ряд законодавчих актів про плату за землю, про оцінку земель, про приватизацію земельних ділянок дозволили ввести грошову оцінку в правове поле регулювання земельних відносин. Грошова оцінка стала одним із ключових елементів у реалізації державної політики оподаткування і ціноутворення.

Відповідно доЗакону України «Про оцінку земель» нормативна грошова оцінка земельних ділянок, розташованих у межах населеного пункту незалежно від їх цільового призначення проводиться не рідше ніж один раз на 5 – 7 років. У межах міста Дружківка така оцінка була проведена в 2009 році, введена в дію з 01 січня 2010 року. З часу виконання попередньої нормативної грошової оцінки відбулися значні зміни. У розвиток інфраструктури здійснено капіталовкладення для будівництва і реконструкції вулично-дорожньої мережі, будівництва та реконструкції існуючих мереж вуличного освітлення, інженерної підготовки території й благоустрою, значно збільшилася кількість земель комерційного використання, суттєво змінилися показники на ринку нерухомості.

3Враховуючи вимоги діючого законодавства, Дружківською міською радою 12 травня 2017 року була затверджена оновлена нормативна грошова оцінка земель, розроблена Донецькою регіональною філією Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру». Зазначена технічна документація з нормативної грошової оцінки земель м. Дружківка пройшла експертизу в Держгеокадастрі України, про що є відповідний позитивний висновок державної експертизи землевпорядної документації.

Введення в дію оновленої нормативної грошової оцінки земель передбачається з 01 січня 2018 року. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру:земельного податку, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, вартості земельних ділянок площею понад 50 гектарів для розміщення відкритих спортивних і фізкультурно-оздоровчих споруд, при розробці показників та механізмів економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель, а також для державного мита при міні, спадкуванні (крім випадків спадкування спадкоємцями першої та другої черги за законом (як випадків спадкування ними за законом, так і випадків спадкування ними за заповітом) і за правом представлення, а також випадків спадкування власності, вартість якої оподатковується за нульовою ставкою) та даруванні земельних ділянок згідно із законом.

Сергій Петрусенко звернув увагу, що у разі затвердження нової грошової оцінки земель разом з податковою декларацією подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки. Зазначена довідка є адміністративною послугою і надається через Центр надання адміністративних послуг безоплатно. Також він зазначив, що наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України затверджено новий Порядок нормативної грошової оцінки земель населених пунктів, прихована загроза якого стосується земель, інформація про які не була внесена до відомостей Державного земельного кадастру та земель, стосовно яких у відомостях Державного земельного кадастру щодо земельної ділянки відсутній код Класифікації видів цільового призначення земель для земельної ділянки (2010 рік). Для таких земель при розрахунку нормативної грошової оцінки застосовується коефіцієнт функціонального використання (Кф) 2.0. Для більшості видів земель цей коефіцієнт суттєво вищий за той, що відповідає цільовому призначенню ділянки.

Для того, щоб уникнути «сюрпризу» у вигляді застосування коефіцієнту 2.0, необхідно заздалегідь перевірити повноту інформації про земельну ділянку у відомостях Державного земельного кадастру, і,  у разі потреби, доповнити її. Якщо витяг з Державного земельного кадастру отримувався раніше, потрібно звернути увагу на поле «цільове призначення» на першій сторінці витягу – воно повинно містити цифровий код у форматі ХХ.ХХ, а формулювання цільового призначення повинно збігатись із передбаченою Класифікацією видів цільового призначення земель 2010 року. Відсутність будь-якого цифрового коду або наявність коду в іншому форматі (наприклад, Х.Х або Х.ХХ.Х, що характерне для Українського класифікатора цільового використання землі 1998 року) – означає високий ризик застосування коефіцієнту 2.0 при отриманні нового витягу з нормативної грошової оцінки.

Начальник відділу земельних ресурсів  наголосив, що тим, хто не отримував або отримував давно витяг з Державного земельного кадастру, варто перевірити інформацію про земельну ділянку на публічній кадастровій карті. Якщо пошук земельної ділянки за кадастровим номером не дає жодних результатів або в інформації про земельну ділянку не зазначений код цільового призначення у форматі класифікації 2010 року — це також означає високий ризик застосування коефіцієнту 2.0. У зазначених випадках до отримання нової нормативної грошової оцінки земельної ділянки рекомендується доповнити відомості Державного земельного кадастру про земельну ділянку, звернувшись до місцевих органів Держгеокадастру. Враховуючи, що ці дії потребують деякого часу, начальник відділу земельних ресурсів рекомендував заздалегідь потурбуватись про врегулювання зазначеного питання.

Отримати додаткову інформацію по даному питанню мешканці Дружківки можуть у відділі земельних ресурсів (кабінет 114, 110 виконкому, тел. 4-25-60) та у відділі у м. Дружківці міжміського управління Держгеокадастру у м. Краматорську та Дружківці  ГУ Держгеокадастру у Донецькій області (кабінет 113,120 виконкому тел. 4-31-65).