ДЕПАРТАМЕНТ ЕКОЛОГІЇ ТА ПРИРОДНИХ РЕСУРСІВ ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСНОЇ ДЕРЖАВНОЇ АДМІНІСТРАЦІЇ

Дата : 2016-05-25

ЯК ДОЛАТИ ЕКОЛОГІЧНІ ВИКЛИКИ?

вдНещодавно певний резонанс викликала низка публікацій про стан дамби в районі Торецька. За повідомленнями деяких медіа, дамба знаходиться на межі руйнування, яке може призвести до загибелі тисяч людей, що проживають неподалік від цього об’єкта.

На прохання газети «Вісті Донбасу» ситуацію коментує директор департаменту екології та природних ресурсів Донецької обласної держадміністрації Сергій Натрус.

— На даний момент дамба знаходиться в районі лінії зіткнення, де проходять бойові дії, і вона замінована. Через це пройти туди зараз неможливо. Проте, представником департаменту згідно мого доручення було обстежено місцевість за територією дамби, після чого зроблено висновок: ніякого «прориву дамби» у цьому районі не виявлено. Тобто, це все чутки, які не мають під собою підстав.

Що стосується самого підприємства, на території якого знаходиться дамба, то воно готове вжити заходів до безпосереднього вивчення її стану. Але при цьому адміністрація підприємства просить військових, щоб вони розмінували територію, після чого з’явилася би можливість детально проінспектувати дамбу. В даний же час провести розмінування неможливо, оскільки дамба розташована в зоні обстрілу.

— Чому ж тоді різні джерела заявляють про ризик затоплення, який виник нібито відразу для 13 тисяч людей, що живуть поблизу об’єкта?

— Справа в тому, що кожне підприємство, яке має відстійники або відвали, у будь-якому випадку є потенційно небезпечним для екології. Взагалі, підприємства, яке було би абсолютно сприятливим для екології, просто не існує. Діяльність будь-якого підприємства пов’язана з викидами. І якщо в проекті підприємства передбачений відстійник, то цей відстійник будується, причому згідно до вимог, необхідних для виробництва будь-якого виду товарів. Закрити такий відстійник, ліквідувати його рівнозначно тому, щоб ліквідувати саме підприємство.

Що стосується можливості прориву дамби, то це одразу ж було би помітно на місцевості. Тому з усією відповідальністю можу заявити про відсутність підстав говорити про дамбу як про джерело природної катастрофи.

— Наскільки обгрунтовані повідомлення, що також пройшли недавно в пресі, про небезпеку зараження місцевості відходами ртутного виробництва з боку іншого об’єкта — Микитівського ртутного комбіната?

— Об’єкт знаходиться на непідконтрольною владі території, моніторити яку, на жаль, ми не маємо можливості. Нам би дуже хотілося виправити таке становище. Тому ми неодноразово виходили з пропозиціями про те, щоби поряд з такими організаціями, як «Червоний Хрест», «Лікарі без кордонів», створити екологічну організацію, яка могла б увійти в формат Мінських угод і контролювати ситуацію на об’єктах, потенційно небезпечних для навколишнього природного середовища, як на контрольованій владою, так і на тимчасово окупованій території області.