ДЕПАРТАМЕНТ ЕКОЛОГІЇ ТА ПРИРОДНИХ РЕСУРСІВ ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСНОЇ ДЕРЖАВНОЇ АДМІНІСТРАЦІЇ

Дата : 2018-10-02

ЗАПОРІЗЬКА ЗЕМЛЯ ВІДКРИЛА СВОЇ ПРИРОДНІ ТА ІСТОРИЧНІ СКАРБИ ЮНИМ ДОСЛІДНИКАМ З ДОНЕЧЧИНИ

27–30 вересня 2018 року в рамках програми «Екологічними стежками рідної України» відбулась дослідницька подорож «Запоріжжя – козацька та природна спадщина».

В рамках дослідницької подорожі юні донеччани відвідали:

— Геологічний заказник «Дніпровські пороги»;

— Національний природний парк «Великий Луг»;

— Національний історико-археологічний заповідник «Кам’яні могили»;

— Запорізький обласний краєзнавчий музей;

— Етно-хутір «Козацька Січ»;

— Національний заповідник «Хортиця».

Геологічний заказник «Дніпровські пороги» – заказник загальнодержавного значення в Україні. Розташований у межах міста Запоріжжя. Площа природоохоронної території 1383 га. Статус з 1974 р (охороняється з 1963 р.). Охороняється порожиста частина Дніпра, де виходи на поверхню кристалічних порід Українського щита утворювали Дніпрові пороги.
Діти ознайомились з природним комплексом заказника, який включає наскельну рослинність, залишки байрачних лісів, ділянки цілинного степу і дніпровські плавні. З рідкісних трапляються ковила волосиста, ковила Лессінга, тюльпан Шренка, Шафран сітчастий, астрагал мохнатоквітковий, сальвінія плаваюча, занесені до Червоної книги України. У плавнях – водяний горіх плаваючий – реліктовий вид, занесений до Червоної книги. Багатий тваринний світ. На території заказника виявлено археологічні та історичні пам’ятки різного віку. Заказник має наукове, естетичне та історичне значення.

Також юні дослідники з Донецької області ознайомилися з чудовим об’єктом природно-заповідного фонду України – Національним природним парком «Великий Луг». Його територія включає частину Каховського водосховища з архіпелагом островів Великі і Малі Кучугури, ділянку його берегової лінії в районі населених пунктів Скельки — Енергодар, Маячанську балку та урочище Білозірське.
В історико-культурному комплексі «Запорізька Січ» та Національному заповіднику «Хортиця», гості з Донеччини здійснили подорож у світ унікальної, самобутньої культури запорозьких козаків, і стали свідками справжніх козацьких баталій під відкритим небом, серед мальовничої природи заповідної Хортиці.

Під час вистави кінного театру «Запорізькі козаки» учасники дізналися багато цікавого про відважних воїнів, які захищали свою рідну землю – про легендарних запорозьких козаків. Побачили унікальну козацьку зброю, історія якої налічує сотні років, дізналися про призначення елементів екіпіровки і озброєння, які використовують козаки в бою, і побачили їх застосування на практиці. Рукопашні сутички, баталії на шаблях, стрільба з лука верхи на коні – все це і багато іншого чекало на учасників дослідницької подорожі «Запоріжжя – козацька та природна спадщина» під час виступу козаків.

Запам’ятається школярам і екскурсія в Природознавчому музеї біологічного факультету Запорізького національного університету, фонди якого нараховують понад 800 експонатів хребетних тварин (опудала, скелети, черепа різних видів), вологі препарати, колекції молюсків, ракоподібних. У 2007 році музею було подаровано унікальну колекцію комах, яка нараховує кілька тисяч екземплярів. Експонати цієї колекції широко знайомлять з видовим різноманіттям комах України та інших частин світу. Велике наукове значення має зоологічна колекція, яка представлена 395 кладками 200 видів птахів Євразії.

Крім того, учасники програми «Екологічними стежками рідної України» пройшлися Тарасовою стежкою. Мальовнича пішохідна стежка в північній околиці Хортиці – шлях, яким у 1843 році прогулювався Тарас Шевченко. Острів Хортиця завжди був популярним місцем, цей куточок заповідної природи відвідав і найвідоміший український поет – Тарас Григорович Шевченко. Влітку 1843 року, діставшись на кораблі до Катеринослава (сучасний Дніпропетровськ), молодий 29-річний поет і художник відправився пішки вбік м. Олександрівська (нині Запоріжжя) уздовж порогів стежками, а потім, минувши Кічкаську переправу, зупинився в гостях у Прокопа Булата. Груша, яка вже на той час росла біля будинку родини Булатів і зараз іменується «Шевченківською грушею» і є визначною пам’яткою міста (вона знаходиться на лівому березі Дніпра). Стежка починається біля підніжжя високого пагорбу недалеко від музею, і проходить вздовж узбережжя Хортиці, повертаючи на захід. Тут, у північній околиці острову Хортиця, зі скелястої височини відкривається краєвид на Дніпро, що розділений островом на два річища, на залишки порогів у вигляді скель посередині русла і на ДніпроГЕС.

Без сумнівів, ця неймовірна подорож залишить дітворі чудові спогади на все життя: неповторна краса природи, неперевершена енергетика та історія Запорізького краю, яка знаходить своє відображення в кожному камінці, зачаровує з першого погляду, не може залишити байдужим нікого.